wiadomości

Największa modernizacja Muzeum Archeologicznego w Gdańsku od lat powojennych. Zobacz wizualizacje

2025-02-20 21:33

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku prowadzi remont kapitalny swojej głównej siedziby, zbudowanego w końcu XVI wieku, Domu Przyrodników. To największa i najpoważniejsza od lat powojennych gruntowna modernizacja tego zabytkowego obiektu. W odnowionym budynku znajdzie się nowoczesna wystawa na miarę XXI wieku. Niektóre elementy dotychczasowej ekspozycji miały bowiem 50-letnią historię. O tym, jak przebiega remont dowiadujemy się ze strony Urzędu Miasta w Gdańsku.

Remont kapitalny siedziby Muzeum Archeologicznego rozpoczął się w drugiej połowie 2021 roku.

Dyrektor Muzeum Archeologicznego Ewa Trawicka  wyjaśnia, że inwestycja prowadzona jest na trzech odcinkach: Dom Przyrodników, budynek Bramy Mariackiej oraz dach budynku głównego. 

Roboty w Bramie Mariackiej oraz na dachu budynku głównego sfinalizowano w 2024 r. W Bramie Mariackiej zrealizowano bardzo szeroki zakres prac, obejmujący m.in. remont posadzek, ścian i sufitów. W budynku wymieniono podstawową instalację: sanitarną, wodociągową, centralnego ogrzewania, wentylacyjną, elektryczną i teletechniczną.  Wśród wykonanych robót było także docieplenie posadzki na parterze i poddasza oraz remont klatek schodowych.

Wyremontowane pomieszczenia w Bramie Mariackiej będą pełniły m.in. funkcję biurową oraz magazynu zbiorów archeologicznych. Na parterze znajdzie się sklepik muzealny.

W Domu Przyrodników przeprowadzono do tej pory wstępne roboty rozbiórkowe, w tym m.in. posadzki. Trwają prace wzmacniające fundamenty oraz konstrukcję istniejących filarów.  

Dojdzie też wymiany stropów na poszczególnych kondygnacjach narożnej kamienicy między ulicami Mariacką i Dzianą. Konieczne będzie skotwienie ścian tego budynku mające na celu ustabilizowanie konstrukcji budowli. Potem przyjdzie czas na roboty instalacyjne (sanitarne, wentylacji i klimatyzacji, elektryczne, teletechniczne, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne) oraz roboty wykończeniowe posadzek, ścian i sufitów. 

W tak odnowionym wnętrzu będzie można przejść do ostatniego etapu - czyli budowy nowej wystawy stałej Muzeum Archeologicznego.

Ewa Trawicka przyznaje, że w trakcie remontu kapitalnego doszło do nieprzewidzianych wcześniej trudności.  

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Wśród najważniejszych zmian, nieujętych w pierwotnej dokumentacji projektowej, wymienić należy wymianę powojennych stropów na trzech kondygnacjach i skotwienie ścian budynku od strony ul. Dzianej, a także wzmocnienie fundamentów tej części budynku w technologii mikropali. Zmiany w projekcie wymagały uzgodnienia z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

- wyjaśnia dyrektor Muzeum Archeologicznego.  

Te problemy spowodowały opóźnienie w zakończeniu inwestycji o ok. 2,5 roku. 

Kiedy ponowne otwarcie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?

Zakończenie prac budowlanych w głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego planowane jest na koniec 2025 r., zaś otwarcie obiektu dla zwiedzających na 2026 r. 

Nad koncepcją merytoryczną i opracowaniem nowej wystawy pracują pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy wsparciu zewnętrznych ekspertów. Projekt plastyczno-przestrzenny modernizacji ekspozycji przygotowała, wyłoniona w procedurze konkursowej, firma MAE Multimedia Art&Education.

W latach 2016-2024 koszty poniesione na przebudowę siedziby głównej Muzeum Archeologicznego wyniosły ok. 11 milionów złotych. Szacunkowo, całościowo inwestycja może kosztować ok. 32 mln zł.

GALERIA: Tak będzie wyglądało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Zobacz wizualizacje! 

Projekt pn. „Plastyczno-przestrzenna modernizacja wystawy stałej w siedzibie głównej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” - obejmujący przebudowę siedziby placówki oraz wykonanie całkowicie nowej wystawy stałej - został wybrany do dofinansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021–2027. Wsparcie unijne wyniesie do 14,9 mln zł.

Historia Domu Przyrodników

Kamienicę, stanowiącą główną siedzibę Muzeum Archeologicznego,  zaprojektował prawdopodobnie Anton van Obberghen w latach 1597-1599 na zlecenie kupca Hansa Köpego. Pierwotnie była to kombinacja domu mieszkalnego i składu towarów, z boczną fasadą od strony Motławy wzbogaconą rzadkim w Gdańsku, wielopiętrowym wykuszem (wystający z elewacji fragment budynku) zakończonym podwójnym szczytem.

Cechą charakterystyczną kamienicy jest wysoka na 30 metrów fasada. Największą jej ozdobę stanowi jednak coś innego:  to mieszcząca klatkę schodową, smukła, 36-metrowa wieżyczka wciśnięta w narożnik między elewację północną, a Bramę Mariacką. Wieżyczkę wieńczy piękny, manierystyczny hełm. 

To jednak nie koniec architektonicznych atrakcji. Od strony ulicy Mariackiej, zaraz przy wejściu do budynku, znajduje się charakterystyczne wysokie przedproże, dodatkowo ozdobione płytami kamiennymi. Wyrzeźbiono na nich postaci kobiece będące personifikacjami nauk: Astronomii, Geografii, Medycyny i Przyrody.

Swoją nazwę kamienica zawdzięcza temu, że od 1846 r. stanowiła siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Ciekawostką jest to, że założycielem tej organizacji był wybitny uczony Daniel Gralath, późniejszy burmistrz Gdańska. Towarzystwo urządziło w Domu Przyrodników sale posiedzeń, pracownie naukowe, małe muzeum oraz bibliotekę zawierającą około 20 tysięcy tomów.

Wnętrza budynku zdobiły portrety uczonych m.in. Mikołaja Kopernika, Mathiasa Nathanaela Wolffa, Daniela Gralatha oraz popiersie Jana Heweliusza, otrzymane w darze od króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1866 r. na wieży umieszczono obserwatorium astronomiczne (wówczas to miejsce ozdobnego hełmu na jakiś czas zastąpiła obrotowa kopuła).

Kamienica bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej. Z całego budynku ocalała jedynie frontowa ściana razem z wieżą. Odbudowano ją w latach 1956-1961, według projektu Kazimierza Macura, w formie zbliżonej do pierwotnej, na potrzeby nowopowstałego Muzeum Archeologicznego.

Pod Domem Przyrodników, po stronie Długiego Pobrzeża, stoją antropomorficzne rzeźby wykute w kamieniu. Są to baby pruskie, czyli charakterystyczne wczesnośredniowieczne zabytki z ziem zamieszkiwanych przez Prusów.

Należąca do Muzeum Archeologicznego Brama Mariacka powstała powstała po 1457 r. Zdobiący ją herb Gdańska ma już koronę nadaną przez Kazimierza Jagiellończyka. Ma cechy gotyckiej architektury flamandzkiej. W XVI wieku straciła znaczenie militarne i została przebudowana na mieszkania.

Brama Mariacka została całkowicie zniszczona w 1945 r. i odbudowana na przełomie lat 50. i 60.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Ta dzielnica to matka murali w Gdańsku. Zaspa i jej 60 dzieł