Najniższy punkt w Polsce - Marzęcino

i

Autor: pixabay, wikipedia

ciekawostki

Najniższy punkt w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?

Do tej pory najniższym punktem w Polsce były Raczki Elbląskie. W 2022 roku to się zmieniło. Na Pomorzu jest kilka punktów niższych niż 1,8 m p.p.m. Potwierdzają to oficjalne pomiary!

Raczki Elbląskie to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. I to właśnie tutaj do 2022 roku uznawany był najniżej położony punkt w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii na terenie Raczek Elbląskich znajdowała się depresja 1,8 m p.p.m.

Gdzie jest najniższej położony punkt w Polsce?

W 2013 roku w lokalnych mediach pojawiły się informacje, że w Marzęcinie znajduje się punkt usytuowany 2,07 m p.p.m., czyli niżej niż uznawany dotąd oficjalnie za najniżej położony w Polsce punkt (1,80 m p.p.m.) w Raczkach Elbląskich. Jednak oficjalne pomiary zostały przeprowadzone dopiero kilka lat temu. Wyniki badań zostały potwierdzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i opublikowane w lipcu 2022 roku w „Małym Roczniku Statystycznym Polski 2022”.

Pomiary wskazują, że największa depresja znajduje się w Marzęcinie, a jej wysokość wynosi 2,20 m p.p.m.. W lipcu 2023 r. w tym miejscu posadowiony został punkt osnowy geodezyjnej i postawiona wieża triangulacyjna.

Marzęcino znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim. Wieś zlokalizowana jest nad Kanałem Panieńskim. Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z I poł. XIX w., który jest budynkiem o konstrukcji ryglowej (tzw. mur pruski). W miejscowości zachowała się zabudowa przedwojenna - drewniane budynki z charakterystycznymi dla Żuław zdobieniami wykończeniowymi. Na obrzeżach wsi znajdują się ruiny śluzy z 1884 r. wraz z wrotami przeciwpowodziowymi, które chroniły Kanał Panieński przed naporem wody z Zalewu Wiślanego.

GALERIA: 7. najciekawszych budynków w Gdańsku. Poznaj ich historię!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!
Listen on Spreaker.