7. najciekawszych budynków w Gdańsku. Poznaj ich historię!
Te budynki mają bardzo ciekawą historię, ale również warto je zobacz! Urzekają wielkością i kształtami. Jeśli jesteś turystą - koniecznie je odwiedź. Jeśli jesteś mieszkańcem - wstyd, jeśli ich jeszcze nie zwiedziłeś!
Hala Olivia
HALA OLIVIA
Hala widowiskowo-sportowa Olivia to pierwsza na Pomorzu hala z lodowiskiem. Usytuowana jest w Gdańsku-Oliwie przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Bażyńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu Gdańskiego. Obiekt zaprojektowany został przez inżyniera prof. Stanisława Kusia, Macieja Krasińskiego i architekta prof. Macieja Gintowta. Jej charakterystyczna konstrukcja wzbudza ciekawość.
Bazylika Mariacka
BAZYLIKA MARIACKA
Sprawa początków dziejów gdańskiego kościoła NMP nie jest wyjaśniona. Dawna tradycja przekazała 1243 jako rok rozpoczęcia budowy świątyni, aczkolwiek badania archeologiczne pod obecną świątynią nie przyniosły korzystnego rezultatu w postaci materialnych śladów. Przypuszcza się, iż w miejscu obecnej bazyliki Mariackiej stał wcześniej drewniany kościół, wzniesiony przez księcia Świętopełka II Wielkiego, wymieniany w 1271 obok innych kościołów gdańskich (św. Mikołaja i św. Katarzyny). Obecny budynek został wybudowany 1360–1361.
Jest największą na świecie budowlą zbudowaną z cegły. Jej wymiary to 105 metrów długości, 66 metrów szerokości (w transepcie), 29 metrów wysokości od posadzki do sklepienia oraz wieża o wysokości 82 metrów.
Muzeum II wojny światowej
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
Już zewnątrz muzeum przykuwa uwagę swoim niecodziennym kształtem. Ale warto zaznaczyć, że wiele dzieje się też w środku. Wystawa główna muzeum zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią! i zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie.
Falowiec
FALOWIEC
Pierwszym wybudowanym „Falowcem” w Gdańsku był budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. Jest on jednym z najdłuższych budynków mieszkalnych w Europie oraz najdłuższym w Polsce. Budynek ma 860 metrów długości, 32 metry wysokości oraz 13 metrów szerokości. Na 11 kondygnacjach znajdują się 1792 lokale mieszkalne i 16 klatek schodowych. Może mieszkać tam nawet 6 tys. osób.
Więcej o Falowcu możesz przeczytać tutaj: Falowiec
Dworzec Główny w Gdańsku
DWORZEC GŁÓWNY W GDAŃSKU
Budowę gdańskiego dworca według projektu Aleksandra Ruedella, Paula Thoemera i Georgia Cuny’ego rozpoczęto w 1894 roku. Obiekt powstał na wysokości Starego Miasta, na terenach, na których znajdowała się część wałów obronnych oraz fosy. Główny budynek, jako część reprezentacyjna całego kompleksu dworcowego, nosił wówczas miano „budynku powitalnego”. Architektura gmachu miała nawiązywać do gdańskiego renesansu niderlandzkiego. Efekt ten osiągnięto m.in. poprzez połączenie czerwonej ceramiki z ozdobnymi detalami architektonicznymi wykonanymi z piaskowca.
Stadion Bursztynowy w Gdańsku
STADION BURSZTYNOWY W GDAŃSKU
Stadion został wybudowany specjalnie z myślą o mistrzostwach Europy w piłce nożnej, które odbywały się w 2012 roku w Polsce i Ukrainie. Stadion jest piątym co do wielkości największym obiektem piłkarskim w Polsce. Wyprzedzają go jedynie Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie, Stadion Śląski w Chorzowie, Stadion Poznań oraz Stadion Wrocław
Żuraw
ŻURAW
zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.