MOSG szuka rekrutacja do Morskiej Straży Granicznej

i

Autor: mat. pras. SG

bezpieczeństwo

Morski oddział Straży Granicznej potrzebuje wzmocnienia. Co dalej z granicą morską

2025-01-09 11:03

Jedyna taka jednostka w kraju, wyjątkowa służba na wodzie, ale też na lądzie. Morski Odział Straży Granicznej poszukuje funkcjonariuszy. Dla nowych pracowników czekają wysokie pensje - 6 tysięcy złotych na rękę

Obrona państwa to ostatnio jeden z najważniejszych tematów, który nie schodzi z czołówek. Praca w Straży Granicznej jest trudna i wymagająca, ale wymagania rekrutacyjne nie są wyśrubowane. Na co jeszcze oprócz 6 tysięcy wynagrodzenia można liczyć?

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Praca w służbach

Jeżeli marzy ci się praca w służbach, to ciekawa opcja - jedna z dających największe możliwości. Właśnie rusza rekrutacja a gdański oddział Morskiej Straży Granicznej poszukuje 140 osób do pracy!

Straż Granicza i jej oddział morski to specjalna i jedyna w Polsce taka jednostka. Jest wyjątkowa. Pracować można tu na lądzie lub na wodzie. Poszukiwani są marynarze z patentami sterników i mechanicy na jednostkach pływających, ale też muzycy do orkiestry czy osoby do pracy na lądzie. 

Praca w Straży Granicznej

Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej.

Nabór do Straży Granicznej dotyczy funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę na różnych odcinkach Morskiego Oddziału Straży Granicznej, m.in. w dywizjonach w Świnoujściu i Gdańsku i Placówkach SG zlokalizowanych od Krynicy Morskiej aż po Szczecin i Świnoujście.

Jednym z głównych zadań jedynego w Polsce o tej specyfice oddziału Straży Granicznej jest ochrona morskiej granicy państwowej. Bezpośrednio mają je w swoich właściwościach dywizjony SG, które poszukują chętnych, którzy chcą dołączyć do załóg jednostek pływających. Dlatego pierwszeństwo w przyjęciu mają osoby posiadające uprawnienia morskie. Choć oczywiście brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie oraz ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony do pełnienia służby

W szeregach MOSG są eksperci:

  • od fałszerstw dokumentów,
  • specjaliści do spraw migracji,
  • pirotechnicy,
  • przewodnicy psów służbowych
  • muzycy.

MOSG ma w swojej strukturze orkiestrę, jedną z dwóch w Straży Granicznej, ale jedyną występującą w marynarskich mundurach.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, jej wiek nie gra roli, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się sprawdzeniem kompletności dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadzeniem z nim wstępnej rozmowy. Następnie przechodzi on badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. „wykrywacz kłamstw”. Kandydat do służby w formacjach uzbrojonych musi bowiem dawać rękojmię prawdomówności

- informuje Straż Graniczna.

W kolejnym kroku w siedzibie Morskiego Oddziału SG w Gdańsku, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i podsumowującą rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu adepci przechodzą badania lekarskie, a komisja lekarska ustala zdolność do służby. Po zakończonej rekrutacji kandydatów czeka szkolenie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej lub w Wyższej Szkole Straży Granicznej. 

Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej. Formacja zapewnia tam darmowe wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie.

Zarobki nowego funkcjonariusza mogą wynosić nawet ponad 6 tys. złotych na rękę!  Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania, oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. mundurówka, 13-ta pensja oraz dofinansowanie do wypoczynku

- informują służby.

Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”.

GALERIA: Najlepsze memy po kaszubsku w Internecie 

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś
Gdzie znajdują się te charakterystyczne miejsca w Kujawsko-Pomorskiem?
Pytanie 1 z 14
Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem znajdują się relikwie Świętego Walentego?