Matura 2023. W tym roku dużo zmian!
Do pierwszego z zaplanowanych egzaminów dojrzałości maturzyści przystąpią już 4 maja. Matury 2023 w obu formułach będą przeprowadzone zgodnie z harmonogramem od 4 do 23 maja 2023 roku. Matury ustne odbędą się od 10 do 23 maja 2023 r. (poza 14 i 21 maja). Z kolei egzaminy w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 19 czerwca 2023 roku, a egzamin w terminie poprawkowym od 21 do 22 sierpnia 2023 r.
4 maja - język polski (poziom podstawowy), godz. 9:00;
5 maja - język angielski (poziom podstawowy), godz. 9:00; języki: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski (poziom podstawowy), godz. 14:00;
8 maja - matematyka (poziom podstawowy), godz. 9:00; język hiszpański (poziom rozszerzony oraz poziom dwujęzyczny), godz. 14:00;9 maja - język angielski (poziom rozszerzony oraz poziom dwujęzyczny), godz. 9:00; filozofia (poziom rozszerzony), godz. 14:00;
Matura 2023 język polski. Czy są przecieki?
Jak co roku maturzyści zastanawiają się, czym w tym roku zaskoczy ich arkusz maturalny z języka polskiego. Najbardziej uczniów zastanawia temat rozprawki, który zwykle dotyczy konkretnej lektury. I choć w ubiegłym roku w internecie pojawiało sie wiele komentarzy spekujcacji, w tym jest cisza. Dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformował, że paczki z arkuszami maturalnymi, które kurierzy dowożą do szkół w noc poprzedzającą egzamin będą zaczipowane.
Matura z polskiego 2023. Jaka lektura się pojawi w arkuszu?
Co będzie na maturze z języka polskiego? To pytanie zadaje sobie wiele uczniów. W sieci nie brakuje haseł dotyczących arkuszy maturalnych wstawionych do internetu jeszcze przez rozpoczęciem egzaminu. Bywa, że sprytni internauci wstawiają zdjęcia egzaminów z ubiegłych lat dopisując aktualny rok. Wszystko po co żeby zmylić maturzystów.
Przecieki i przewidywania mówią o motywach: miłość, społeczeństwo, władza, dom, miłość, patriotyzm, bunt lub możliwa postawa człowieka wobec sytuacji trudnych i kryzysowych - to najczęściej pojawiające się typy na tegoroczną maturę. Przecieki i przewidywania mówią o motywach: miłość, społeczeństwo, władza, dom, miłość, patriotyzm, bunt lub możliwa postawa człowieka wobec sytuacji trudnych i kryzysowych - to najczęściej pojawiające się typy na tegoroczną maturę. Wiele też wskazuje na to, że pojawią się odniesienia to takich epok jak: romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska.
CKE: maturę w 2022 zdało 85 proc. tegorocznych absolwentów
Maturę zdało 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – podała w ubiegłym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki egzaminów w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej i poprawkowej w sierpniu.
Spośród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 89,3 proc. przystępujących do egzaminów, spośród absolwentów techników – 78,3 proc., spośród absolwentów branżowych szkół II stopnia – 32,1 proc.