O otwarciu KOT-a Arkadiusz Hronowski opowiadał dla gdansk.pl w programie "Jestem z Gdańska".
Będzie bardzo eklektycznie, znajdujemy się w tym momencie na czwartym piętrze, osią tej przestrzeni jest sala kinowa na sto miejsc i właściwie wszystko się na tym piętrze będzie kręcić wokół filmu. Przez siedem dni w tygodniu od rana będą projekcje: rano projekcje dla dzieci, później dla seniorów. To będzie kino studyjne, ale będziemy blisko kina codziennego, będzie to bardziej kino autorskie, gatunkowe ale oczywiście bez skrajności. To będzie oferta skrojona współcześnie dla wszystkich, gdyż operatorem tego kina są ludzie z którymi współpracuję już sześć lat, a którzy mają ogromne doświadczenie, organizując choćby Octopus Festiwal.
- tłumaczył Arkadiusz Hronowski.
Poniżej kina działać będzie kawiarnia, czynna już od rana. Na parterze znajduje się restauracja (Masło Maślane), niżej piwnica, która będzie miejscem bardzo undergroundowym, także z salą kinową na osiemnaście miejsc przeznaczoną na filmy, które nie skupiają zbyt dużej publiczności. Zapowiedziano również organizację koncertów.
Miejsce będzie nawiązywać do historii i tradycji Rudego Kota - zobaczymy murale aktorów związanych z miejscem: Zbyszka Cybulskiego i Teresy Tuszyńskiej.
Nowa wizja KOT już nie Rudy Kot
Historia Rudego Kota to nie tylko powstanie bigbitu, to jest właściwie miejsce od początku związane z rozrywką i kulturą, bo wcześniej była tutaj działalność teatralna, Klub Drukarza, później było to miejsce było całkowicie zdominowane przez muzykę metalową, przez chwilę swoją działalność prowadziła tu też grupa ToTart, były zloty depeszowców, potem jakaś kawiarenka internetowa - tłumaczył Arkadiusz Hronowski. - Działy się tu różne rzeczy, nie było ciągłości. Odcięcie się nawet do tej nazwy Rudy Kot i pozostawienie tylko KOT-a jest sygnałem, że idziemy w teraźniejszość i przyszłość. To ma być normalne miejsce, otoczone kulturą i rozrywką ale nie przesadnie.
Galeria handlowa rozrywki - taki określenie, żartobliwe, pada w wywiadzie, by podkreślić, że przestrzenie będą otwarte dla każdego: można obejrzeć film lub kupić kawę, spędzić w KOCIE kilka godzin lub po prostu przyjść.
Otwarcie zaplanowano na sobotę, 29 czerwca 2024 roku przy ulicy Garncarskiej 18/20 w Gdańsku.
GALERIA: Stylistek Szymon Myszka z Trójmiasta i jego przykładowe prace