Ksiądz skazany za gwałt na młodej parafiance

i

Autor: fot. sxc.hu

finanse

Kościół i podatki. Polacy chcą zmian w opodatkowaniu duchownych

2023-04-27 12:37

Nowy sondaż pokazuje, że czterech na pięciu Polaków chce, aby księża byli opodatkowani tak samo jak zwykli obywatele. Za tym pomysłem opowiadają się w większości starsze osoby.

Sondaż został zrealizowany przez agencję badawczą Smartscope na zlecenie Interii. W badaniu udział wzięło 1115 osób. 

Takie same podatki dla księży jak dla Polaków - sondaż

Łącznie 79 procent Polaków jest za likwidacją podatkowych przywilejów duchownych i popiera opodatkowanie ich w ten sam sposób, w jaki opodatkowani są wszyscy Polacy. Natomiast 56 procent Polaków zdecydowanie chciałoby takiej zmiany. Przeciwnych jest 8 procent respondentów, a 3 procent - zdecydowanie sprzeciwia się opodatkowaniu.

W tej kwestii Polacy są dość zgodni. Zdecydowana większość popiera takie rozwiązanie, przy czym poparcie rośnie wraz z wiekiem badanych, poziomem ich wykształcenia oraz sytuacją finansową gospodarstwa domowego - im lepsza, tym większe poparcie dla opodatkowania osób duchownych. Przeciwnikami są częściej mieszkańcy małych miast

- informują autorzy sondażu.

Starsi Polacy chcą zmian w podatkach dla kleru 

Jak zauważa portal Interia, to nie młodsze pokolenie Polaków chciałoby zmian w podatkach dla duchownych. 83 procent badanych w grupie wiekowej 45-54 lat opowiada się za tym pomysłem. A w grupie wiekowej 44-54 jest to 85 procent. 87 procent respondentów wśród seniorów (64+) udzieliło takiej odpowiedzi.

Opodatkowanie duchownych - zdanie mieszkańców wsi i miast 

79 procent mieszkańców wsi popiera pomysł odebrania duchownym przywilejów podatkowych. Aż 56 procent jest zdecydowanie przekonana do tego pomysłu. Natomiast w miastach 100-500 tys. mieszkańców jest więcej zwolenników opodatkowania księży - 83 procent. Wskaźnik zdecydowanych zwolenników wynosi 54 procent.

Jakie podatki płacą duchowni w Polsce?

Obowiązkiem duchownych jest płacenie podatku dochodowego. Mogą rozliczać się ryczałtem lub na zasadach ogólnych. Najczęściej wybierana jest opcja pierwsza.

Wybierając ryczałt, nie muszą składać zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu oraz płacą stałą kwotę, raz na kwartał. Wysokość stawek określona jest na podstawie liczby mieszkańców w parafiach. Przykładowo w parafii z tysiącem mieszkańców jest to 477 złotych.

Jeśli duchowny wybierze rozliczenie według zasad ogólnych, to rozlicza się według zasad dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Prowadzi także podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ponadto co roku składa zeznanie podatkowe.

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki