Konsul Ukrainy z wizytą u prezydenta Gdyni

i

Autor: gdynia.pl

Konsul Ukrainy z wizytą u prezydenta Gdyni

2022-02-08 10:48

Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, spotkał się z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Wizyta odbyła się w poniedziałek, 7 lutego i miała charakter kurtuazyjny. Oleksandr Plodystyi pełni swoją funkcję od 2021 roku.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o bieżącej sytuacji na Ukrainie. Prezydent Gdyni wyraził wsparcie dla całego narodu ukraińskiego w związku z napiętą sytuacją polityczną w tym kraju. Dodał również, iż ma nadzieję, że groźba interwencji zbrojnej zjednoczy społeczność międzynarodową nie tylko w organizacji pomocy militarnej dla Ukrainy, ale przede wszystkim w staraniach, by zapobiec temu konfliktowi. Konsul również wyraził nadzieję, że nie dojdzie do ataku. Prezydent Wojciech Szczurek i konsul Oleksandr Plodystyi omówili także procesy społeczne zachodzące na Ukrainie oraz przeprowadzane tam reformy. Dyskutowano także na temat możliwości realizacji inicjatyw kulturalnych pomiędzy Polską i Ukrainą oraz o możliwości współpracy projektowej pomiędzy Gdynią i partnerami ukraińskimi.

Podjęto również temat działań asymilacyjnych skierowanych do Ukraińców mieszkających w Trójmieście, w szczególności w Gdyni, a także ważną kwestię wsparcia dla dzieci w zachowaniu ich tożsamości i języka.

Współpraca z Ukrainą

Gdynia od lat czynnie współpracuje z ukraińskimi miastami, organizując m.in. liczne wizyty studyjne oraz wizyty delegacji samorządowych i pozarządowych w naszym mieście. Realizuje je zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z różnymi stowarzyszeniami. To np. Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, International Republican Institute, Europejski Instytut na rzecz Demokracji czy Kolegium Europy Wschodniej. Obecnie nasz samorząd organizuje cykl spotkań online dla przedstawicieli Urzędu Miasta Kijowa. Prezentowana tematyka obejmuje m.in. działania partycypacyjne Gdyni, zagadnienia związane z realizacją Budżetu Obywatelskiego oraz uruchomieniem Gdyńskiej Platformy Dialogu. Ponadto w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Gdyni gościły oficjalne delegacje z Charkowa, Użhorodu, Siewierodoniecka, Łucka, Chersonia, Winnicy, Melitopola, Myrhorodu, Energodaru, Jaremczy czy obwodu odeskiego. Celem wizyt było m.in. zapoznanie się z doświadczeniami polskiej reformy samorządowej i z zasadami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. W naszym mieście jest również realizowany projekt międzynarodowych staży „Wizyty studyjne w Gdyni 2018-2021”. Organizuje go Centrum Współpracy Młodzieży. W latach 2009-2021 w przedsięwzięciu wzięło udział 225 Ukraińców. W 2014 roku w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” Gdynia gościła 40-osobową grupę dzieci oraz czterech opiekunów z Ukrainy. Miasto włączyło się do akcji, współfinansując wypoczynek letni Ukraińców w Gdyni. Gdynia wspiera również organizacje polonijne na Ukrainie, goszcząc grupy polskich harcerzy z tych terenów. Wizyty w naszym mieście są organizowane we współpracy z pomorskim oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Podczas pobytu harcerze poznają historię miasta i zwiedzają gdyńskie atrakcje turystyczne. Z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy coraz częściej i chętniej osiedlają się w naszym mieście, na stronie gdynia.pl uruchomiono specjalną podstronę w języku ukraińskim.

Brutalny mord podczas libacji w Wołominie