Brak pieczątek w dowiedzie rejestracyjnym. Co robić na przeglądzie?

i

Autor: pixebay/M. Czekańska

Motoryzacja

Koniec miejsca w dowodzie rejestracyjnym i co dalej? Sprawdź, jaka jest procedura

Nie ma co panikować - to zdarza się każdemu kierowcy raz na 6 lat! Miejsce w dowodzie rejestracyjnym się kończy, bo zawsze jest w nim pole jedynie na 6 pieczątek z datą potwierdzającą ważność badania technicznego pojazdu. Co zrobić gdy skończy nam się miejsce w dowodzie rejestracyjnym? Zobaczcie, jakie mamy wskazówki!

Co zrobić gdy zabraknie nam miejsca w dowodzie rejestracyjnym?

Co oznacza, że skończyło nam się miejsce? Przede wszystkim mówi to tyle, że najprawdopodobniej od 6 lat jeździmy tym samym samochodem. Kolejne badanie techniczne za rok i nie ma już miejsca na kolejną pieczątkę, potrzebny jest więc nowy dowód rejestracyjny. Ale czy na pewno? Przepisy coraz bardziej ułatwiają życie kierowcom, tak jest też w tym przypadku.

Czy kierowca musi posiadać dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny przyda nam się przede wszystkim przy sprzedaży samochodu. Jest tez przydatny przy kontrolach drogowych, ale nie ma już obowiązku posiadania go zawsze przy sobie (chyba, że nie my jesteśmy właścicielem prowadzonego samochodu). Przede wszystkim jednak jest dokumentem potwierdzającym, że nasz samochód jest sprawny technicznie, a wszystkie dane zawarte w dowodzie przydają się między innymi podczas zawierania ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie uda nam się również zezłomować samochodu bez okazania dowodu i formalnego wyrejestrowania auta. Powodów, by pilnować formalności związanych z dowodem rejestracyjnych jest więc wiele.

Dowód rejestracyjny, brak miejsca na pieczątki i co dalej?

Gdy skończy się miejsce na wpisy od diagnosty dopuszczające samochód do użytku na drogach publicznych wydaje się, że musimy wymienić dokument. Nie jest to już jednak obowiązująca zasada. Gdy miejsce na pieczątki się skończy, nie trzeba już wymieniać dowodu. Możesz to zrobić, ale obowiązek, który obowiązywał do lat został już zniesiony, odkąd sprawnie działa CEPiK czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

Badanie techniczne pojazdu bez pieczątki w dowodzie

Odkąd działa CEPiK oprócz pieczątki otrzymamy odpowiedni dokument potwierdzający ważność badania technicznego dopuszczającego pojazd do ruchu. Jeżeli nie mamy miejsca na kolejną pieczątkę w dowodzie, wystarczy zaświadczenie. Pełna dokumentacja naszego samochodu będzie więc w dwóch dokumentach, gdy nie mamy pieczątki dokument od diagnosty musimy mieć zawsze razem z dowodem rejestracyjnym.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

i

Autor: Monika Czekańska

Nowy dowód rejestracyjny - jak wyrobić?

Możemy jednak chcieć mieć wszystko w jednym miejscu i wymienić dowód. Aby otrzymać nowy dowód rejestracyjny trzeba złożyć wniosek. Formularz trzeba pobrać w wydziale komunikacji. Możesz wymienić dowód rejestracyjny pojazdu w przypadku, kiedy nie ma w nim już miejsca na pieczątki ze stacji kontroli pojazdów. Nie masz jednak takiego obowiązku.

  • Jeśli w czasie, w którym czekasz na wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, chcesz poruszać się pojazdem – możesz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia czasowego. Pozwolenie to jest ważne 30 dni. W szczególnych przypadkach okres ten może zostać przedłużony o 14 dni.

Nowy wiosek możemy otrzymać najpierw z pozwoleniem czasowym, lub od razu można postarać się o nowy dowód. To jest możliwe tylko jeżeli badanie techniczne jest ważne dłużej niż miesiąc.

Za wymianę dowodu zapłacimy. Opłata jest ustalana ustawowo. Zapłacimy:

  • bez pozwolenia czasowego, koszt w 2024 roku to 54,50 zł – gdy badania techniczne w są ważne co najmniej 1 miesiąc,
  • z pozwoleniem czasowym koszt w 2024 roku to 73,50 zł.

Skończyło się miejsce na pieczątki, co zrobić z dowodem rejestracyjnym?

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę, stary dowód zostanie zabrany przez starostwo powiatowe. W ciągu 30 dni, od momentu wydania dowodu tymczasowego, urzędnicy przygotują nowy dowód rejestracyjny. Po dokumenty trzeba się zgłosić osobiście a w przypadku kilku właścicieli muszą to zrobić razem lub napisać stosowne upoważnienie.

GALERIA: Co zostało po gdyńskim Maximie?

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie