Kolejne karetki z Pomorza trafią do Odessy i Zaporoża. Kupiono też agregaty prądotwórcze

i

Autor: pomorskie.eu

Kolejne karetki z Pomorza trafią do Odessy i Zaporoża. Kupiono też agregaty prądotwórcze

2022-11-25 8:56

Dwie karetki wraz z wyposażeniem zostały przekazane Ukrainie przez słupskie pogotowie. Natomiast samorząd województwa pomorskiego kupił generatory prądu. Łączna wartość pomocy to ponad 270 tys. zł.

Przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 24 listopada 2022 r. odbył się briefing prasowy marszałków Mieczysława Struka i Leszka Bonny, podczas którego oficjalnie przekazano ambulanse i generatory prądu. Odebrał je konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Wyposażone karetki

To już kolejna pomoc z Pomorza, która trafi do Ukrainy. Pierwsza karetka została wysłana 1 kwietnia. Dziś dwa kolejne ambulanse marki VW Crafter z 2014 r. ofiarowała Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. Karetki są wyposażone m.in. w: nosze, krzesło ratunkowe, deskę ortopedyczną i nosze podbierakowe. Ich wartość to ponad 170 tys. zł. Jak tłumaczył Mariusz Żukowski dyrektor pogotowia wyposażenie oraz bezpłatny transport karetek i agregatów zapewniła firma W.A.S Wietmarscher-Polska. Ambulanse mają trafić do Odessy i Zaporoża. Będą służyć do pomocy poszkodowanym w wyniku działań wojennych, rannym żołnierzom i ludności cywilnej.

Nasze wsparcie to nie tylko odpowiedź na apel przewodniczącego Odeskiej Regionalnej Administracji Państwowej, która prosiła o generatory prądu, ale też wyraz solidarności z narodem ukraińskim – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Po raz kolejny pokazujemy, że pomorski samorząd jest skuteczny. Do tej pory udało się m.in. przywieźć pociągami Ukraińców na Pomorze, wysłać sprzęt medyczny, materiały opatrunkowe oraz karetkę do Ukrainy. Pracownicy urzędu marszałkowskiego wspomagali też punkty recepcyjne. Pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać – podkreślił marszałek Struk.

Jak zapowiedział marszałek Struk trwa procedura związana z przekazaniem kolejnego ambulansu. Tym razem chodzi o pojazd Gdańskiego Pogotowia Ratunkowego, który trafić ma do Chersonia.

To miasto już zostało wyzwolone, ale wcześniej rosyjscy okupanci wywieźli z niego dosłownie wszystko, co dało się ukraść. Resztę zaś zniszczyli – tłumaczył marszałek.Generatory prądu.

Podczas sesji sejmiku, która odbyła się 25 października 2022 r., pomorscy radni zdecydowali o przekazaniu 100 tys. zł z przeznaczaniem na przenośne i stacjonarne źródła ciepła i energii. Za te środki kupiono 10 generatorów prądu, które trafią do Odessy. Są to urządzenia zgodne ze specyfikacją przesłaną przez Ukraińców. Będą używane m.in. w tzw. strefach przetrwania, czyli specjalnych namiotach, gdzie można uzyskać pomoc, ogrzać się czy naładować telefon.

Obwód odeski jest partnerskim regionem województwa pomorskiego. Mieszka w nim 2,3 mln ludzi. W ubiegłym tygodniu około 60 proc. mieszkańców Odessy nie miało prądu ponad dobę – mówił marszałek województwa.