zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixels

Zdrowie

Koklusz - zapomniana choroba. Liczba infekcji jest porażająca

Kilka lat temu lekarze praktycznie nie diagnozowali tej choroby, teraz jest coraz popularniejsza. Liczba chorych rośnie rekordowo szybko. W tym roku potwierdzono w Polsce 436 przypadków krztuśca, w ubiegłym zaledwie 151. Te dane i tak są zaniżone - mówią specjaliści.

Krztusiec - co to jest za choroba?

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Lekarze oceniają, że dane dotyczące krztuśca są niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a nie robi się badań.

Coraz więcej zachorowań na krztusiec

W tym roku potwierdzono w Polsce 436 przypadków krztuśca – wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne. W tym samym okresie ubiegłego roku, czyli od 1 stycznia do 30 czerwca, zanotowano 151 zachorowań.

Lekarze oceniają, że dane dotyczące krztuśca są niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a nie robi się badań.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

 Czy można się zaszczepić na krztusiec?

W Polsce szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe u dzieci. Dorośli, podobnie jak dzieci, też powinni się regularnie szczepić, szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.

GALERIA: lekki obiad na upały, co przyrządzić?

Szczecin: Weszli do sklepu i ukradli puszkę z datkami na chore dzieci