Ośmiornice wysiadują jaja

i

Autor: Schmidt Ocean Institute

nauka

Niesamowite podwodne odkrycie. Czy okolica zostanie zamknięta dla turystów?

Oceaniczne głębie to wciąż ogromna zagadka dla naukowców. W ciemnościach, na niewiarygodnych głębokościach powstaje jednak nowe życie. Niedawno odkryto żłobek dla ośmiornic. Czym jest wyjątkowe miejsce?

Żłobek dla ośmiornic

Są takie miejsca na świecie, gdzie zbierają się samice ośmiornic i tylko tam składają i wysiaduj jaja. O tym, że w ten sposób się rozmnażają wiadomo nie od dziś, odkryto jednak kolejne, wyjątkowe miejsce na mapie, gdzie te niezwykłe głowonogi czują się bezpiecznie na tyle, by wysiadywać swoje młode. Naukowcy wiedze jedynie o trzech takich punktach na świecie. Ostatnie odkrycie naprawdę ich zaskoczyło.

Ośmiornice wysiadują jaja

Naukowcy przez 19 dni obserwowali dno Oceanu w pobliżu wybrzeży Kostaryki. Niezwykłe miejsce znajduje się w niskotemperaturowym kominie hydrotermalnym. W odkrytym przez nich miejscu wykluwają się i dorastają prawdopodobnie przedstawiciele nieznanego dotychczas gatunku z rodzaju Muusoctopus.

Odkrycie jest wyjątkowe z kilku powodów: ustalono, że kominy hydrotermalne to dobre miejsce dla rozwoju ośmiornic, odkryto trzecie na świecie miejsce gdzie wysiadywane są ich jaja. Na zdjęciach widać kilkanaście osobników, w rzeczywistości były ich setki. To samice, które obejmują swoimi ramionami jaja, w których rozwijają się meduzie embriony. Gdy naukowcy byli tu 10 lat temu, stwierdzili, że warunki są niedogodne by w jajach miało szansę rozwinąć się życie. 

Podwodny cud - tak rozwijają się ośmiornice 

Miejsce w którym ośmiornice wysiadują jaja znajduje się 2800 m pod wodą. Takie odkrycie daje nadzieję, że jeszcze wiele niespodzianek w oceanie jest w stanie nas zaskoczyć. Teraz pozostaje jeszcze kwestia ochrony tak niezwykłych miejsc. Czy turystyka będzie musiała być ograniczona i powstanie tu podwodny rezerwat?

Ekspedycja do głębin Pacyfiku u wybrzeży Kostaryki to wspaniała okazja, by lepiej poznać swój własny kraj. Bierze w niej udział wielu miejscowych naukowców i studentów, co zwiększy możliwości kostarykańskiej nauki w dziedzinie badań głębin. Zebrane przez nas informacje, próbki oraz zdjęcia są ważne dla naszego kraju, by mógł on przekonać się o własnym bogactwie. Będą one wykorzystywane w badaniach naukowych oraz w edukacji, dzięki którym będziemy mogli pokazać, co mamy i dlaczego powinniśmy to chronić

- mówi Cortes.

Ekspedycja odbyła się na pokładzie statku badawczego R/V Falkor. Na jego wyposażeniu zainstalowano podwodnego robota ROV SuBastian. Jednostkę za darmo udostępniła niedochodowa organizacja Schmidt Ocean Institute z Kalifornii.

GALERIA: najpiękniejsze plaże w Polsce

Pomorskie. Zawody Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej maj 2023