Dr Łukasz Zaborowski jest ekspertem Instytutu Sobieskiego ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej i jednocześnie autorem raportu „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju”. Już we wstępie do niego czytamy druzgocącą ocenę obecnego podziału administracyjnego Polski, który z uwagi na przypadkowość w ustalaniu granic szkodzi gospodarce kraju.
Nowy podział administracyjny Polski. 12 województw zamiast 16
Ekspert z Instytutu Sobieskiego opracował nowy podział, który jego zdaniem będzie sprawiedliwy dla wszystkich regionów. Przygotował jednak cztery warianty:
- Wariant I „minimalny” to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Ma miejsce ograniczenie rozległości województw największych na rzecz mniejszych.
- Wariant II „umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa „jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału.
- Wariant III „równoważący” to dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych”.
- Innowacyjny wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak – w celu utrzymania równowagi sił – w tym wariancie największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.
Polecany artykuł:
Jest pomysł na nowy podział Polski! Co wydarzy się z Pomorzem?
W wariancie II zostaje szerzej zastosowany ustrój dwubiegunowy. Jako duże miasto, choć o niewielkim zapleczu, do stawki ośrodków wojewódzkich dołącza Elbląg. Ponadto status ten otrzymują wybrane mniejsze miasta, wyróżniające się jednak korzystnym położeniem w krajowej sieci osadniczej albo tradycją historycznego ośrodka regionalnego
- czytamy w raporcie.
W IV wariancie pojawia się także województwo mazursko-pomorskie jako połączenie pomorskiego i warmińsko-mazurskiego z poprawką na granicy południowej.
Pełny raport możecie znaleźć na stronie internetowej sobieski.org.pl.