zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixels

Podróże

Jak podróżować eko? Sposoby na zrównoważoną turystykę

2023-07-06 12:39

Ekologiczne to teraz słowo odmieniane we wszystkich przepadkach. Największym przeciwnikiem ekologii jest turystyka. To właśnie ta branża generuje mnóstwo śmieci, wpływa negatywnie na przyrodę i właśnie podczas wakacji robimy sobie urlop od wartości, które na co dzień są dla nas ważne. Jak bawić się i wypoczywać tak, by było bardziej eko?

Czy myśląc o wakacjach możemy je zaplanować tak, by po powrocie mieć pewność, że nie zaszkodziliśmy przyrodzie? To trudne. Każdy urlop wiąże się z przemieszczaniem - najchętniej robimy to jak najszybciej i na duże odległości. Nie sprawdzi się rower, ani najbardziej ekologiczna droga - na własnych nogach. Samoloty i promy wycieczkowe na ropę to źródło kolosalnych zanieczyszczeń wydzielanych do atmosfery. I pierwszy grzech podróżnika. Nie każdy może sobie pozwolić na podróż dookoła świata na rowerze, co więc zrobić by choćby zminimalizować straty dla lanety związane z naszym wypoczynkiem?

Ekologiczne wakacje

Pierwsza zasada to żyj lokalnie. W wakacje zmieniamy miejsce pobytu - i tyle wystarczy. Zamiast wybrać wycieczki objazdowe, wybierzmy jedno atrakcyjne miejsce i tam zostańmy na dłużej. To będzie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Druga porada połączy ciekawe z pożytecznym: jedz lokalnie. Smakowanie lokalnych specjałów, które pochodzą z miejscowego targowiska, od miejscowych dostawców lub ogrodu właściciela agroturystyki to najlepsza rzecz jaką można zrobić - z myślą o przyrodzie i własnym zdrowiu. Jednocześnie poznamy lokalne specjały, smaki i kulinarne ciekawostki - każdy region na świecie jakieś ma. To może być naprawdę ciekawe doświadczenie.

Podróżowanie Zero Waste

Najwięcej śmieci produkujemy na wakacjach pijąc napoje. Zamiast kupować na każdym rogu wodę czy drinka w nowym, plastikowym opakowaniu, spróbuj ograniczyć ilość plastiku biorąc w podróż lekki i wygodny bidon oraz kubek, który wykorzystamy w wielu miejscach. Podobnie możemy postąpić wybierając wielorazowe torby czy opakowania na żywność. W wakacje bycie eko jest trudniejsze niż na co dzień - ale warto!

Ekologiczne podróżowanie i tanie linie lotnicze

Tanie samoloty zachęcają by wybrać właśnie taki środek transportu, jednak pzoostawiony ślad węglowy jest dramatycznie duży. Jego równowartość z tylko jednego międzykontynentalnego lotu porównać można do śladu węglowego tworzonego podczas rocznej jazdy samochodem. Na krótkich dystansach wybierzmy więc kolej, która jest najlepszym rozwiązaniem z myślą o ekologii. Na tych dalekich - wybierz połączenie lotnicze bez przesiadki. 

Wybierz eko lokalizację

Wybierając cel podróży warto pomyśleć o miejscu - zarówno jeżeli chodzi o kierunek jak i hotel czy inny nocleg: gdzie się zatrzymamy. Warto zaznajomić się z polityką hotelu - czy wprowadza ekologiczne rozwiązania, ogranicza pranie pościeli i bielizny łazienkowej? Sami zwracajmy uwagę na segregację śmieci oraz oszczędzanie wody i prądu - wakacje nas od tego nie zwalniają! Unikajmy atrakcji, które krzywdzą zwierzęta! Jeżeli bliskie jest ci eko podejście do podróżowania na pewno z łatwością zrezygnujesz z przejażdżki na słoniu. Ekolodzy podają, że na świecie 550 000 zwierząt cierpi z powodu turystyki przyrodniczej.

Jak podaje portal kukbuk: "Czy na waszej liści podróżniczych marzeń widnieje Bali? Zanim rozmarzycie się na widok zdjęć z Instagrama, poczytajcie o problemach, z jakimi wyspa boryka się w wyniku turystycznego „boomu”. Część bardzo popularnych kierunków w krajach rozwijających się nie jest w stanie poradzić sobie z dużą liczbą odwiedzających. Przekłada się to między innymi na niekontrolowany rozwój bazy noclegowej i niszczenie przyrody, a przede wszystkim rosnącą liczbę odpadów". Warto poznać więc podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy się wybrać.

Ekoturystyka - co to takiego?

Ekoturystyka nie jest niczym nowym. Już w 2002 r. w kanadyjskim Quebecu sformułowano Deklarację o ekoturystyce. Ten sam rok został ogłoszony przez Światową Organizację Turystyki Międzynarodowym Rokiem Ekoturystyki. Jej trzy podstawowe filary to:

  • wybieranie aktywnego i dogłębnego zwiedzania obszarów
  • ochronę ekosystemów przyrodniczych i odrębności kulturowej lokalnych społeczności;
  • dostarczanie środków finansowych na ochronę wartości dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz przynoszenie realnych korzyści ekonomiczno-społecznych miejscowej ludności.

Ekoturyści to ci, którzy łączą nurkowanie ze zbieraniem podwodnych śmieci, wspierają twórców lokalnych i producentów żywności (zamiast chińskiej pamiątki kup miód z lokalnej pasieki) czy wybierają parki narodowe zamiast ogromnych centów turystycznych (kupując bilet w parku wspierasz ochronę przyrody i działania prowadzone przez specjalnie powołane instytucje). 

GALERIA: Plaże nudystów na Pomorzu

Pomorskie. Zawody Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej maj 2023