zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixels

urlop

Odwołanie z urlopu - brzmi groźnie. Zobacz, czy może dotyczyć ciebie!

Czekamy na niego cały rok, a później - jedną decyzją pracodawca niszczy całe plany. Kiedy jest to zgodne z prawem, a kiedy dochodzi do nadużycie? Odpowiadamy w artykule!

Odwołanie pracownika z urlopu

Jeżeli o odwołaniu pracownika z urlopu słyszysz po raz pierwszy, to z pewnością budzi to pewien niepokój. Niestety tak, polskie prawo dopuszcza taki scenariusz. Nikomu go nie życzymy, ale przedstawiamy kilka podstawowych rzeczy, o których musisz wiedzieć. Oby nigdy ci się nie przydały!

Czy pracodawca może odwołać urlop wypoczynkowy?

Art. 167 § 1 kodeksu pracy zezwala pracodawcy na odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy pod nieobecność pracownika wystąpią okoliczności, które nie były przewidziane w chwili rozpoczęcia odbywania przez niego urlopu, zaś jego obecność z tego powodu jest niezbędna. Przepis § 2 tego samego artykułu nakłada na pracodawcę obowiązek "pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika, pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu".

Odwołanie urlopu przez pracodawcę, a zwrot kosztów

W przypadku, gdy spotka nas ten niedobry scenariusz czyli odwołanie z urlopu, pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia kosztów. Gdy urlop spędzimy na własnej działce, nie otrzymamy zwrotu, co w przypadku ekskluzywnego wyjazdu? Czy pracodawca musi pokryć koszt naszego urlopu jeżeli przerywa wypoczynek?

Koszty, które muszą być zwrócone to te, których pracownik nie poniósłby, gdyby nie został odwołany z urlopu. Nie są kosztami korzyści, które pracownik mógłby uzyskać (na przykład wykonując odpłatnie pracę na rzecz osoby trzeciej). Koszty obejmują także dodatkowe wydatki poniesione przez pracownika dotyczące wcześniejszego powrotu z urlopu jego rodziny. Może spodziewać się zwrotu za:

  • Podróż powrotną
  • opłaty dodatkowe
  • zwrot za niewykorzystaną, wykupioną wycieczkę i koszt wypoczynku, o ile organizator nam go nie zwróci

Wszelkie koszty należy udowodnić i to leży po stornie pracownika.

Odwołanie urlopu przez pracodawcę

Kiedy pracodawca może odwołać nam urlop? Zgodnie z prawem i jego interpretacją powinno to dotyczyć skrajnych i nieprzewidzianych sytuacji, a osoby, które mają odwołany urlop to pracownicy którzy posiadają unikatową w firmie wiedzę, powinno wiec dotyczyć to kadry pracowniczej. 

Niestawienie się do pracy pomimo odwołania z urlopu może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i nawet stanowić przyczynę rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Jednak odwołanie urlopu wymaga spełnienia kilku przesłanek. Za nieuzasadnienie odwołania urlopu pracownik może dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. Jak podaje portal kadry.infor.pl: "zobowiązanie do podania danych umożliwiających kontakt może dotyczyć przy tym nie każdego, szeregowego pracownika, lecz specjalistów o dużych umiejętnościach, których nie są w stanie, w razie potrzeby, zastąpić inni pracownicy. Ten pogląd wydaje się być słuszny. Pracodawca powinien mieć możliwość odwołania z urlopu pracownika, który posiada umiejętności i wiedzę tak dużą, że nikt inny w zakładzie pracy nie jest w stanie zastąpić tegoż pracownika przy pracy. Przy czym niedopuszczalna jest sytuacja, w której okaże się, ze pracownik jest stale, notorycznie potrzebny w pracy, bo nie ma innego zastępcy".

GALERIA: Najpiękniejsze plaże w Polsce

Zadbaj o uszy na urlopie. Prof. Skarżyński radzi jak uniknąć chorób