Marnowanie żywności w Polsce
W Polsce najczęściej powodami wyrzucania żywności jest jej zepsucie (65,2 proc.), przeoczenie daty ważności (42 proc.), przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5 proc.) czy zbyt duże zakupy (22,2 proc.).
W Polsce marnuje się blisko 5 mln ton żywności. Aż 53,75% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność, z czego większość dotyczy wyrzucania gotowych, niespożytych posiłków (aż 70,3%), a 37,2% produktów spożywczych
– alarmuje Bank Żywności.
Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności #WorldFoodSafetyDay - skąd wzięło się to święto?
W 2018 roku, na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. To nietypowe "święto" ma podnosić świadomość i promować właściwe zachowania w obszarze bezpieczeństwa żywności.
Wszyscy mamy do odegrania pewną rolę; niezależnie od tego, czy uprawiamy, przetwarzamy, transportujemy, przechowujemy, sprzedajemy, kupujemy, przygotowujemy czy podajemy żywność, bezpieczeństwo żywności jest w naszych rękach. Jeśli będziemy współpracować, wszyscy możemy przyczynić się do tego, by żywność była bezpieczniejsza i zdrowsza
- głosi Główny Inspektorat Sanitarny.
Każdego roku choroby przenoszone przez żywność dotykają 1 na 10 osób na całym świecie. Istnieje ponad 200 takich chorób - niektóre z nich są łagodne, inne zaś śmiertelne. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo jedzenia. Przykładem może być - niemarnowanie żywności.
Co robić, aby nie marnować jedzenia?
Z okazji #WorldFoodSafetyDay warto zastanowić się, co robić, aby nie marnować żywności. Sprawdź naszą galerię! Przygotowaliśmy 9 pomocnych wskazówek.