Jak nie marnować jedzenia? Oto nasze patenty!
Jak nie marnować jedzenia? Oto nasze patenty!
foto: Pixabay.com
1. Planuj rozsądne zakupy i posiłki
To najważniejsza zasada dotycząca żywności. Zaplanuj posiłki np. na kilka dni, a w konsekwencji - listę produktów, które kupisz w sklepie. Trzymaj się listy, a na pewno zakupione jedzenie nie trafi do kosza.
foto: Pixabay.com
2. Nie idź na zakupy, kiedy jesteś głodny
Brzmi absurdalnie, ale wcale takie nie jest. Kiedy jesteś głodny na zakupach, to kupisz w supermarkecie więcej jedzenia niż potrzebujesz. Dotyczy to nie tylko żywności, ale innych produktów. Kiedy jesteśmy głodni, nasz żołądek uwalnia hormon grelina, który działa na korę przedczołową brzuszno-przyśrodkową odpowiedzialnej i w efekcie wpływa na procesy związane z nagrodą i motywacją.
foto: Pixabay.com
3. Odpowiednie przechowywanie żywności
To także bardzo ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa żywności. Produkty zbożowe (płatki, kasze, mąki, ryż i makarony) muszą być trzymane w zamkniętych pojemnikach. Otwarte opakowanie tych produktów może zostać "zaatakowane" przez mole spożywcze. Mąka powinna być przechowywana w szklanych czy ceramicznych pojemnikach lub workach płóciennych. Pojemniki nie mogą być całkowicie szczelne, bo produkt może się zaparzyć i w konsekwencji zepsuć. Przypraw nie trzymaj w torebkach, bo mogą stracić szybko swój aromat. Zastąp fabryczne opakowania hermetycznymi pojemnikami. Podobnie jest z kawą czy herbatą.
foto: Pixabay.com
4. Nie trzymaj tych warzyw i owoców w lodówce
Nie trzymaj wymienionych owoców i warzyw w lodówce, bo niższa temperatura wpływa niekorzystnie na ich smak. Lepiej przechowywaj je w temperaturze pokojowej: mango, cytrusy, papaja, awokado, banany, brzoskwinie, pomidory, buraki, ziemniaki, cebula, ogórki. Nowe lodówki mają specjalne szuflady, gdzie można trzymać warzywa i owoce.
foto: Pixabay.com
5. Najpierw jedz żywność z najkrótszym terminem przydatności
Termin przydatności i data minimalnej trwałości to dwa różne pojęcia. Np. jeśli na opakowaniu napisane jest "najlepiej spożyć przed" i data, to oznacza, że do tego czasu żwyność zachowuje swoje najlepsze właściwości. Natomiast, kiedy widzimy napis "należy spożyć do" i data", to termin graniczny dla produktów, które szybko się psują np. nabiał.
foto: Pixabay.com
6. Różne sposoby przetwarzania produktów
Nawet jeśli owoce i warzywa są trochę "podeschnięte" to i tak można je wykorzystać. Jak? Na przykład przygotowując sałatki, zupy warzywne czy konfitury. Jeżeli zostały Ci wędliny, ser, pomidory i inne warzywa, to zrób z nich sałatkę czy zapiekankę.
foto: Pixabay.com
7. Mrożenie produktów
Jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść wszystkich produktów, to je zamroź. Możesz tak zrobić np. z chlebem.
foto: Pixabay.com
8. Nie zjesz wszystkiego? Podziel się z potrzebującymi
Jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść wszystkiego, to podziel się żywnością z osobami potrzebującymi. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się społeczne lodówki szczególnie w okresie świątecznym, kiedy przygotowujemy dużą liczbę dań. Przynieś produkty, które sam mógłbyś zjeść. Nie wkładaj do społecznej lodówki starego i zepsutego jedzenia. Wyroby własne muszą być szczelnie zapakowane z opisem potrawy (zupy, ciasta…) i datą przygotowania. Natomiast produkty powinny być zapakowane w oryginalnych opakowaniach lub w pojemnikach. W społecznej lodówce możesz zostawić artykuły spożywcze, które przekroczyły datę minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed…), ale nie przekroczyły daty przydatności do spożycia (należy spożyć do…).
foto: Pixabay.com
9. Nie wyrzucaj do kosza czerstwego chleba
Kiedy chleb staje się czerstwy, to trafia na śmietnik. To błąd! Takie pieczywo może nam posłużyć do przygotowania zapiekanki czy grzanek na słodko lub słono. To jednak nie koniec zastosowania czerstwego chleba. Możesz go wysuszyć i zrobić z niego... bułkę tartą.
foto: Pixabay.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...