Ile osób w bezdomności jest w Gdańsku? Ogólnopolska akcja liczenia

i

Autor: Paulina Gołąb

Wiadomości

Ile osób w bezdomności jest w Gdańsku? Ogólnopolska akcja liczenia

2024-02-29 10:01

Akcja trwała kilka godzin, wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, które sprawdzały m.in piwnice, parki, dworce - miejsca, w których mogły przebywać osoby w bezdomności. Pracownicy m.in. MOPR-u, Policji, Straży Miejskiej nie tylko policzyli, ale też zaoferowali potrzebującym kompleksową pomoc, przekonywali ich też do przyjęcia wsparcia. 

Z 28 na 29 lutego 2024 roku przeprowadzono w Gdańsku „Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych”, w którym udział wzięli m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, funkcjonariuszki i funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej i przedstawiciele organizacji pozarządowych w Gdańsku. Liczenie osób bezdomnych prowadzone jest od 2013 roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przeprowadzają je miejskie służby, wcześniej akcję organizowało Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia Bezdomności.

Jak czytamy na gdansk.pl, cel to przede wszystkim ustalenie przybliżonej liczby osób bezdomnych w Polsce, w poszczególnych miastach, ale też określenie ilu wśród nich jest mężczyzn, kobiet, dzieci, w jakim są wieku, jakie mają wykształcenie, zbadanie przyczyn ich bezdomności.

Mapa miejsc, w których przebywają osoby w bezdomności

Podczas nocnej akcji patrole służb miejskich odwiedziły m.in. gdańskie ogródki działkowe, pustostany, piwnice, dworce kolejowe, parki, okolice mostów i wysypisk, tam gdzie mogli przebywać adresaci przedsięwzięcia - osoby potrzebujące. 

Mamy zlokalizowane te miejsca, wiemy które są aktywne, które opuszczone. Nasi streetworkerzy, na co dzień pracujący na ulicy, są dobrze zorientowani, w których z tych miejsc osoby w bezdomności przebywają. Dzięki ich kontaktom, także z Policją, Strażą Miejską i innymi służbami mamy zwykle aktualną mapę takich miejsc

- mówi Robert Klimczak, kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku. Prowadzący działania nie tylko policzyli osoby w bezdomności, ale też uzyskali informacje m.in. na temat ich wieku, wykształcenia, przyczyn dla których są w życiowym kryzysie. A także zaoferowali potrzebującym kompleksową pomoc, przekonywali do przyjęcia wsparcia, które obejmuje m.in. schronienie, pomoc finansową, żywnościową, rzeczową, higieniczną oraz aktywizację społeczną i zawodową.

MOPR apeluje: - "Reaguj i wspieraj osoby w bezdomności"

Badanie przeprowadzone będzie także w gdańskich schroniskach i noclegowniach dla osób w bezdomności, w szpitalach, zakładzie karnym - wszędzie tam, gdzie przebywają potrzebujący. Ostatnia taka akcja na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odbyła się w Gdańsku w lutym 2019 roku. W mieście przebywało wtedy 875 osób, których dotknął ten poważny problem społeczny.   MOPR i służby miejskie apelują do gdańszczanek i gdańszczan, o empatię i sygnały o osobach w bezdomności. Każdy potrzebujący człowiek otrzyma ofertę konkretnej pomocy. Zgłoszenia o potrzebujących trzeba kierować do: Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka); Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986; Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów (jest ich w mieście sześcioro), posługując się aplikacją Arrels. Jest ona bezpłatna, można ją uaktywnić np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker m.in. łatwiej dotrze z ofertą pomocy do osoby w bezdomności. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

GALERIA: TOP 10 miejsc na wiosenny spacer w Trójmieście

Pomorskie. Protest rolników w Wejherowie