Groźne rekiny w Morzu Bałtyckim? To nie przesada!

i

Autor: pixabay.com

Morze Bałtyckie

Groźne rekiny w Morzu Bałtyckim? To nie przesada!

2024-06-14 10:57

Sequel „Szczęk” kręcony na Bałtyku? To raczej mało prawdopodobny scenariusz, choć nie należy od razu zaliczać go do gatunku fantasy. W Morzu Bałtyckim żyją rekiny i to niezaprzeczalny fakt. Czy są groźne dla człowieka? Sprawdziliśmy to!

Nie taki rekin groźny?

Są ogromne i krwiożercze. Taki obraz rekinów mamy w głowach głównie dzięki rozpalającym wyobraźnię filmom typu „Szczęki” czy „Podwodna pułapka”. Wywołują przerażenie, choć statystycznie odpowiadają „jedynie” za 4-6 zgonów na całym świecie rocznie. W porównaniu z dużo bardziej śmiercionośnymi zwierzętami, jakimi są komary (milion zgonów rocznie), rekiny wydają się być zupełnie niegroźne. Mimo wszystko większość z nas wolałaby nie sprawdzać tego na własnej skórze.

Rekiny w Morzu Bałtyckim? To fakt!

Kojarzą nam się głównie z oceanami i ciepłymi strefami klimatycznymi. Nie oznacza to jednak, że występują tylko tam. Niewielu z nas wie, że można spotkać je również w Morzu Bałtyckim. I choć na przestrzeni ostatnich kilkuset lat nie odnotowano przypadku ataku rekina w „naszym” morzu, nie jest powiedziane, że bytują w nim jedynie zupełnie niegroźne gatunki.

Na ten gatunek trzeba uważać!

W Bałtyku spotkać można kilka gatunków rekinów. Dwa z nich nie osiągają dużych rozmiarów. Jest to rekin psi o maksymalnej długości jednego metra i koleń pospolity – 1,5 m długości. Oba nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka.

Trzeci występujący w Bałtyku gatunek osiąga dużo większe rozmiary i może być potencjalnie niebezpieczny dla człowieka. To dorastająca nawet do trzech metrów długości lamna śledziowa, zwana również żarłaczem śledziowym. Jak sama nazwa mówi, podstawą ich pożywienia są śledzie, jednak z powodu swoich rozmiarów, nie jest wykluczone, że może przypadkowo urozmaicić swoje menu.

Taki przypadek został zarejestrowany na stronie sharks.org. Zgodnie z zamieszonymi tam informacjami, ostatni atak rekina na człowieka w Morzu Bałtyckim miał miejsce w 1755 roku w Szwecji. Nie wiadomo jednak, który gatunek był za niego odpowiedzialny.

GALERIA: Najbardziej niezwykłe zjawiska Bałtyku. Trzeba mieć szczęście, by tego doświadczyć!

Quiz. Wakacje nad morzem, czyli Bałtyk z przymrużeniem oka. Rozwiąż test i sprawdź, czy plażowanie nie ma przed tobą tajemnic

Pytanie 1 z 10
Przenośna składana ścianka służąca do budowy grodu na piaskach, niezbędna na plaży to:
Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?