Globaltica 2024
Ten festiwal jest inny niż wszystkie: łączy to co odległe, daje przekrój i otwiera na muzyczne doznania w najrozmaitszych stylach. Co łączy wydarzenia organizowane w ramach festiwalu Globaltica? Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Nie ważne czy dzieje się to na koncercie, podczas spotkań czy seansów - w parku w Kolibkach, gdzie odbywa się impreza nigdy nie brakuję kulturowego miksu doświadczeń i fascynacji. Ta impreza pokazuje, że kulturowe korzenie i tradycja wciąż żyje i ewoluuje, nie skostniała w muzeach, a jest częścią życia: tego na scenie i w codzienności.
Festiwal Globaltica to też warsztaty wokalne i muzyczne. W tym roku tematem jest np. gra na bębnie obręczowym w stylu kurpiowskim. Ale to dopiero początek zapowiadanych i opisywanych warsztatów i spotkań artystycznych.
Wśród wielu tegorocznych artystów muzyków, pochodzących m.in. z Cypru, Norwegii, Kolumbii czy Francji, nie zabraknie również niezwykle godnej reprezentacji naszego kraju. Jednym z rodzimych zespołów będzie WoWaKin.
W czerwcu organizatorzy zdradzili kolejne szczegóły: Do line-upu dołączają kolejni artyści. 19 lipca publiczność w parku Kolibki rozgrzeją grupy Orchestra Baobab z Senegalu i Söndörgő z Węgier.
Organizatorzy zapowiadają nieco zmian w edycji 2024 festiwalu kultur świata Globaltica.
Chcemy, żeby festiwal był jeszcze ciekawszy i jeszcze więcej mówił o współczesnym świecie. Trzy dni pełne spotkań z kulturą w pięknej przestrzeni Parku Kolibki. Cztery strefy tematyczne, które już znacie, ale znacznie bogatsze. W Cinema Globaltica obejrzysz nie tylko filmy o niezwykłych muzykach, ale również dokumenty poruszające ważne kwestie społeczno-kulturowe z całego świata. Zmieniamy też Strefę Zasilania Umysłu - odbędzie się więcej warsztatów i inspirujących spotkań. A to tylko część zmian na festiwalu!
- czytamy.
Nieodzowną częścią festiwalu Globaltica są cztery strefy:
- Scena Muzyczna, na której grają najciekawsi artyści odnoszący się do tradycji.
- Strefa Zasilania Umysłu pełna spotkań z inspirującymi postaciami, warsztatów pomagających odnaleźć się w pędzącym świecie i uwrażliwić się na różnorodność kultur świata.
- Kino zaangażowane społecznie – filmy dokumentalne opisujące współczesność oczami grup marginalizowanych, ciekawe historie z zaskakujących miejsc.
- Miasteczko społeczne – miejsce, gdzie można spotkać organizacje pozarządowe, niezależnych wydawców, rękodzielników i rzemieślników.
Kto wystąpi na festiwalu Globaltica 2024?
- Z ostatniej podzielonej stolicy Europy Nikozji do Gdyni przyjedzie Buzz' Ayaz łączący muzykę cypryjskich Greków i Turków z anatolijskim rockiem i lewantyńską psychodelią.
- Gabba to zespół wykonujący samski joik z wpływami norweskiego i amerykańskiego folku, a ich debiutancki album został doceniony przez magazyn Songlines.
- Pixvae grają niezwykle ekwilibrystyczne połączenie afrokolumbijskiej currulao z noise jazzem i połamanym rytmicznie rockiem. Na koncie mają dwa wyśmienite albumy, szykują kolejne nagrania, które będziecie mogli usłyszeć w Gdyni.
- Polski Wowakin, grają mazurki, oberki z Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw i Podlasia, a szerszej publiczności dali się poznać, dzięki obecności na ścieżce dźwiękowej do serialu „1670”. Choć na co dzień są triem, w Gdyni zagrają w rozszerzonym składzie – z cymbalistką Martą Maślanką i legendą polskiej sceny niezależnej Piotrem Zabrodzkim.
- Söndörgő to jeden z odnoszących sukcesy zespołów międzynarodowej sceny world music. Muzycy są znani z wirtuozerii, a także świeżych i zapierających dech w piersiach występów. Występują od prawie 30 lat i grają muzykę południowosłowiańską, w której słychać równiny i góry, Bałkany i Europę Środkową.
- Orchestra Baobab to ikona senegalskiej sceny muzycznej, a ponadto symbol kultury, tradycji i innowacji. Ich muzyka łączy ludzi, pokonuje bariery i trafia wprost do serc słuchaczy. Stała się synonimem muzycznego dziedzictwa Afryki Zachodniej, łącząc tradycyjne rytmy i melodie z nowoczesnymi brzmieniami. Zespół gra od 50 lat i właśnie przygotowuje nowy album. Będzie on hołdem dla wszystkich muzyków, którzy przewinęli się przez skład grupy.
Bilety na Festiwal Globaltica
Do 1 czerwca bilety i karnety możnabyło nabyć w niższej cenie (early birds). Teraz cena regularna to:
- trzydniowy karnet kosztuje 200 złotych.
- karnet na dwa dni: piątek i sobotę 180 złotych
- Wejście w piątek 19 lipca kosztuje 90 złotych
- Wejście w sobotę 20 lipca kosztuje 110 złotych
- Wejście w niedzielę 21 lipca kosztuje 50 złotych
- Bilet Globaltica namiot DJ kosztuje 30 złotych
- Udział w warsztatach na bębnie obręczowym styl kurpiowski 100 złotych.
Kiedy Globaltica festiwal w Kolibkach Gdynia
Globaltica potrwa od 19 do 21 lipca 2024.
GALERIA: Nowa trasa koncertowa Dawida Podsiadło. Pierwsze koncerty w Gdańsku ZDJĘCIA