Gdynia Główna największą stacją na Pomorzu

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia Główna największą stacją na Pomorzu

2022-08-05 14:04

Gdynia Główna to największa na Pomorzu i jedna z największych stacji kolejowych w Polsce. Tylko w ubiegłym roku obsłużyła aż 8,37 miliona pasażerów. Tak wykazał raport Urzędu Transportu Kolejowego, w którym podsumowano statystyki z 2021 roku. Rośnie też liczba transportów intermodalnych ściśle związanych z portową działalnością.

Możemy nie tylko w Gdyni, ale i na całym Pomorzu cieszyć się wyjątkowo rozwiniętym rynkiem kolejowym. To tutaj już nie tysiące, już nie setki tysięcy, ale miliony pasażerów każdego roku wybierają pociągi, a tysiące ton towarów prosto z portu rusza w dalszą drogę właśnie po torach. Statystyki potwierdzają ten stan – wystarczy rzut oka na najnowszą publikację Urzędu Transportu Kolejowego, która podsumowuje liczby z 2021 roku, aby przekonać się, że „Pomorze koleją stoi”.

Wróciliśmy do pociągów

Nasze województwo pod względem liczby przejazdów pasażerskich uplasowało się na drugim miejscu w skali kraju, ustępując miejsca jedynie (z oczywistych względów) Mazowszu. Tylko w zeszłym roku na Pomorzu z przejazdów koleją skorzystało aż o 9,4 mln osób więcej niż w „pandemicznym” roku 2020 (czyli łącznie 46,7 miliona pasażerów w skali roku).

Wzrosty podróżnych są zresztą widoczne w całym kraju. Polacy wrócili do podróży koleją po okresie sanitarnych obostrzeń i troski o własne zdrowie, wybierając zdecydowanie częściej niż jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej ten środek zbiorowego transportu.

Rok 2021 to czas odbudowy transportu kolejowego po pandemii, która miała wpływ na wszystkie obszary naszego życia. Z uwagą obserwowaliśmy, jak zmieniały się poszczególne parametry rynku kolejowego. Rok 2021 w statystykach wypada lepiej od trudnego 2020 roku. To pozytywny trend, zwłaszcza że nie we wszystkich krajach Europy transport kolejowy w minionym roku osiągnął lepsze wyniki niż w 2020 roku

– pisze we wstępie do raportu dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Gdynia Główna, czyli 23 tysiące podróżnych dziennie

Dumni mogą też być gdynianie, bo to w ich mieście działa jedna z najpopularniejszych i najbardziej obleganych polskich stacji kolejowych – Gdynia Główna. To tutaj zaczyna się i kończy wiele urlopów, krótszych i dłuższych wyjazdów czy po prostu codziennych podróży, które (m.in. ze względu na dobrą dostępność połączeń) wybiera wielu mieszkańców regionu.

Jako największa stacja pasażerska na Pomorzu i siódma w Polsce, Gdynia Główna w 2021 roku obsłużyła aż 8,37 miliona osób wysiadających i wsiadających do pociągów na dworcu w Śródmieściu. Średnio na dobę to niemal 23 tysiące pasażerów, którzy korzystali z przeciętnie ponad 18 pociągów na godzinę.

Pod względem tych liczb na kolejowej mapie Polski gdyńską stację wyprzedzają tylko przystanki w największych miastach wojewódzkich: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Co ciekawe, na liście, która uwzględnia zaledwie kilkanaście miejsc w kraju, gdzie zatrzymywało się ponad 10 pociągów na godzinę znalazła się też stacja Gdynia Chylonia.

W skali samego Pomorza kolejną gdyńską stacją, która może pochwalić się jedną z najwyższych w województwie tzw. wymian pasażerskich w 2021 roku (czyli właśnie liczbą obsłużonych pasażerów) był też przystanek Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana - 5. miejsce (za Gdańskiem Głównym, Wrzeszczem i Sopotem) z ponad 3,44 miliona podróżnych.

W Gdyni rozpoczyna się i kończy także jedno z najpopularniejszych w całej Polsce połączeń kolejowych – to przejazd pociągiem z Gdyni do Gdańska. Nic dziwnego, bo wielu mieszkańców Trójmiasta regularnie korzysta między innymi ze składów SKM czy PKM, niekoniecznie jedynie przy codziennych dojazdach do pracy, szkoły czy na uczelnię. Z połączeń w tej relacji statystycznie korzystamy bowiem przede wszystkim na biletach jednorazowych – to niemal 67% z łącznie 3,7 miliona takich przejazdów rocznie. W całym kraju popularniejszym połączeniem są tylko przejazdy z Warszawy do Pruszkowa.

Towary na torach

Gdyński akcent pojawia się także w części raportu poświęconej transportowi intermodalnemu, czyli połączeniu innych form transportu towarów z przewozami kolejowymi. To bardzo ważna część ruchu dla portów morskich, w tym także Portu Gdynia.

Spośród łącznie 43 działających w Polsce w zeszłym roku terminali intermodalnych, które umożliwiają przeładunek towarów na pociągi drugi z największych terminali w kraju funkcjonuje w BCT w Gdyni. W ten sposób obsłużono ładunki w ilości łącznie 986 tys. TEU – jednostek odpowiadających objętości kontenerów morskich. Warto zaznaczyć, że ta statystyka systematycznie rośnie z roku na rok.

Intermodalne transporty z gdyńskiego portu wyjeżdżały przede wszystkim w kierunkach: Rypin, Terespol Pomorski, Ciechanów, Warszawa, Kutno, Poznań, Gądki, Łódź, Nowe Skalmierzyce i Radomsko. Część z nich była realizowana nie tylko w celu dalszej wysyłki do klienta końcowego, ale bezpośrednio na potrzeby dużych zakładów przemysłowych w innych częściach kraju.

Wakacyjny SuperHIT