sygnalizator

i

Autor: pixnio.com

Gdańsk: Przyciski do uruchamiania zielonego światła znikną z przejść dla pieszych. Zmiany obejmą 30% sygnalizatorów świetlnych w całym mieście

2022-02-21 11:20

Z przejść dla pieszych w Gdańsku znikną guziki do wzbudzania zielonego światła. Likwidacja przycisków ma dotyczyć 30% sygnalizatorów świetlnych w całym mieście. Chodzi głównie o te lokalizacje, gdzie ruch pieszy i rowerowy jest największy.

Dzięki zmianom, zielone światło dla pieszych i rowerzystów na 77 skrzyżowaniach będzie włączało się automatycznie. -Należy dodać, że w Gdańsku jest 260 sygnalizatorów świetlnych. W związku z tym demontaż detekcji pieszej i rowerowej obejmie ok. 30% z nich – mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Gdańscy drogowcy po raz pierwszy zdecydowali na podobne rozwiązanie na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku. Wówczas chodziło głównie o bezpieczeństwo pieszych, a teraz - o ich wygodę.

Demontaż guzików, które od czasów pandemii nie zostały przywrócone do działania, już się rozpoczął. Przyciski m.in. na Kartuskiej, Świętokrzyskiej, Rakoczego, Słowackiego i Jana Pawła II mają zniknąć do 28 maja tego roku.