zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Farmaceuta wypisze receptę na szczepionkę. Uważaj, słono za to zapłacisz!

2023-02-08 11:23

Nowe procedury miały usprawnić proces szczepień - pacjent ma receptę bez wizyty w gabinecie. Farmaceuci wypiszą receptę, nie będą mogli jednak wypisywać szczepionek ze zniżką. Aby otrzymać refundację NFZ trzeba będzie odwiedzić lekarza. To dotyczy większości Polaków.

Recepta farmaceutyczna - bo o nią chodzi, to nic innego jak recepta, którą otrzymamy w każdej aptece. Na naszą prośbę, wystawić może ją pracujący tam farmaceuta. W trakcie posiedzenia 7 lutego Senacka Komisja Zdrowia zarekomendowała przyjęcie poprawki. To pozwoli farmaceutom na samodzielne wystawianie recept w tym zakresie.

Eksperci chcą jednak jeszcze jednej poprawki: by farmaceuci mieli możliwość, podobnie jak lekarze, wypisywać recepty z refundacją. Chodzi tu głownie o recepty na grypę. Refundacja przysługuje tam kilku grupom pacjentów, a zaoszczędzić można nawet 100 %. 

Recepta na grypę

Dotychczasowy model wizyty szczepiennej w aptece zakładał, że przed zaszczepieniem się w aptece należy udać do placówki POZ po receptę na szczepionkę. Rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia skróciło tę ścieżkę, pozwalając farmaceutom na wystawianie recepty pacjentom bezpośrednio w aptece. Decyzją parlamentarzystów z Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia zarekomendowano przyjęcie propozycji poprawki Ministerstwa Zdrowia, dzięki czemu pacjenci będą mieli zwiększony dostęp do szczepień profilaktycznych.

W aptecznych punktach szczepień zaszczepiliśmy do tej pory ponad 120 tys. osób przeciw grypie. Pacjenci czekali na to rozwiązanie od dawna. Mamy ponad 2 tys. aptecznych punktów szczepień. To stanowi 21% wszystkich punktów w Polsce. Ta poprawka zdecydowanie skróci drogę pacjenta do szczepienia i przyczyni się do wzrostu wyszczepialności

- mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Jednak recepty od farmaceutów nie będą miały refundacji. Oznacza to, że osoby, które są powyżej 75 roku życia i od lekarza otrzymają receptę na bezpłatną szczepionkę, gdy skorzystają z recepty od farmaceuty zapłacą pełną kwotę.

W tej chwili, pacjent posiadający uprawnienia do refundacji, aby z nich skorzystać w aptece, najpierw będzie musiał udać się do lekarza po odpowiednią receptę. W innym przypadku będzie mógł się zaszczepić, ale opłacając szczepionkę w 100 procentach.

Refundacja 100 proc. przysługuje osobom powyżej 75 roku życia. Szczepienia przeciw grypie są jeszcze refundowane w wysokości 50% dla:

  • dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieciom podaje się szczepionkę donosowo
  • dorosłych, do 65 roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach
  • kobiet w ciąży
  • dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.
Marcin Piskorski, prezes Pharmanet o szczepieniach