Żaby ruszają na wiosnę!
Kiedy żaby budzą się z zimowego snu, przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek. Na trasie ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie mogą ginąć pod kołami samochodów. Dlatego miejsca ich sezonowych migracji są dodatkowo znakowane, dzięki czemu kierowcy mogą zachować większą czujność i zwracać uwagę na wędrujące żaby.
Parada Żabiankowa świętem całej dzielnicy
Z okazji Światowego Dnia Żaby, który przypada 20 marca, rada dzielnicy oraz lokalne stowarzyszenia, zapraszają mieszkańców na Wiosenną Kolorową Paradę Żabiankową. Rozpocznie się ona o godz. 17 - na deptaku, przy sklepie “Groszek”. W programie m.in. konkurs na najlepsze kolorowe przebranie oraz na rymowankę o żabach. Dla obecnych zaplanowano pyszny tort.
Uwaga, żaba idzie! Szykują się zmiany w organizacji ruchu
Od kilkunastu lat mieszkańcy jednej z najmniejszych dzielnic Gdańska - VII Dworu - pomagają żabom w bezpiecznym przejściu przez ul. Michałowskiego. Na tej ulicy odnotowywana jest zawsze największa liczba wędrujących płazów. Od kilku lat Miasto zamyka fragment tej ulicy - właśnie ze względów bezpieczeństwa żab. Tak będzie też i w tym roku. W piątek, 22 marca, zamknięty zostanie odcinek ul. Michałowskiego od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29. Dojazd służb zostanie zapewniony. Zmiana organizacji ruchu w tej okolicy potrwa co najmniej do 3 - 4 maja br. Niewykluczone, że przywrócenie pierwotnej organizacji nastąpi szybciej - wszystko zależy od przebiegu migracji płazów.
Nowe dworce na Pomorzu [Galeria]:
Na ratunek wolontariusze
W miejscach, gdzie ustawione zostaną płotki, żaby będą przenoszone przez wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Akcja przenoszenia potrwa od dwóch do nawet czterech tygodni. Trudno jednak określić, kiedy dokładnie się rozpocznie i jak długo potrwa. Wszystko zależy od pogody.
Polecany artykuł:
Pierwsze płazy już się pojawiły, ponieważ było kilka ciepłych dni. Ostatnio nastąpiło jednak załamanie pogody, więc nie wiemy, kiedy żaby ruszą ponownie. Istotne są temperatury i to głównie te notowane w nocy, ponieważ to w nocy płazy się wybudzają, wychodzą. Kiedy występują przymrozki, temperatury w okolicach 0 stopni Celsjusza, to pozostają w dotychczasowych miejscach, nie wędrują.
- tłumaczy Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].