Molo w Sopocie

i

Autor: Szymon Grot Molo w Sopocie

wiadomości

Dwie doby w Sopocie? Wejście na molo gratis! Petycja wpłyneła do miasta

2025-01-22 12:03

Przedstawiciele branży hotelowej chcą wprowadzenia darmowych wejść na sopockie molo dla osób, które spędziły przynajmniej dwie doby w Sopocie. Pojawiła się petycja w tej sprawie.

Molo w Sopocie bezpłatne. Pojawiła się petycja

Płatne wejścia na sopockie molo w sezonie letnim od lat budzą kontrowersje. Nie da się jednak ukryć, że kurort zarabia w ten sposób spore pieniądze.

Już niedługo część odwiedzających miasto może zostać zwolniona z opłat za wejście na molo. O sprawie jako pierwszy pisał portal Trójmiasto.pl.

Za darmo na molo w Sopocie. Te osoby byłyby zwolnione z opłat

Właściciel jednego z sopockich hoteli złożył petycję ws. zwolnienia z opłat za wejście na molo turystów, którzy spędziliby przynajmniej dwie doby w Sopocie.

Anonimowy hotelarz twierdzi, że "darmowy wstęp na molo może być bardzo dobrym hasłem kampanii marketingowej tak dla miasta Sopot jak i dla obiektów prowadzących legalną działalność".

"Mając na względzie w szczególności wprowadzenie nowego narzędzia bardzo ułatwiającego pobór i zarządzanie opłatą uzdrowiskową oraz funkcjonowanie karty turysty zwracam się z petycją o to aby wprowadzić w par 3 przedmiotowej uchwały punkt na mocy którego, każda osoba, która wniosła w roku 2025 i kolejnych latach jednorazowo opłatę uzdrowiskową za min. 2 doby pobytu na terenie Sopot była uprawniona w tym okresie do jednorazowego, darmowego wstępu na molo w Sopocie np. przy wykorzystaniu kodu QR lub na podstawie karty turysty" - czytamy w petycji, która jest dostępna TUTAJ.

Darmowe molo w Sopocie lekiem na wszystkie bolączki kurortu?

Autor petycji twierdzi, że jego celem jest:

- zwiększenie atrakcyjności korzystania przez turystów z legalnej bazy noclegowej co przyczynia się do podniesienia wartości dodanej dla miasta Sopot,

- zwiększenie wpływów z opłat i podatków dla miasta Sopot.

Wśród korzyści, jakie miałaby ze sobą nieść realizacja jego postulatów, wymienia:

- ujawnienie znacznej ilości lokalizacji, w których prowadzony jest najem krótkoterminowy a które nie zostały zgłoszone do rejestru,

- zwiększenie bazy inkasentów opłaty uzdrowiskowej,

- zmniejszenie ilości pobytów nierejestrowanych dla celów opłaty uzdrowiskowej w miejscach najmu krótkoterminowego zlokalizowanych na terenie miasta,

- aktualizacja bazy podatku od nieruchomości co winno skutkować zwiększeniem przychodów uzyskiwanych przez Sopot z podatku od nieruchomości opodatkowanych w wyższą stawką w przypadku właściwego opodatkowania lokali mieszkalnych wykorzystywanych w rzeczywistości do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na najmie krótkoterminowych gdyż działalność gospodarcza nie musi być zarejestrowana a dla wyższej stawki podatku wystarczającym jest fakt jej prowadzenia w danym lokalu a nie jego przeznaczenie ujawnione w rejestrze nieruchomości,

- wsparcie przedsiębiorców prowadzących legalną bazę noclegową na terenie Sopot,

- zmniejszenie niekorzystnego wpływu najmu krótkoterminowego jaki jest szczególnie zauważalny w przypadku świadczenia bez rejestracji najmu w lokalach mieszkalnych położonych w kamienicach (m.in. poprzez ujawnienie lokali mieszkalnych i ewentualną skuteczną prewencję pożarową oraz ujawnienie danych osób wnoszących opłatę co powoduje, że przestają być anonimowe a to wpływa na ich zachowanie w trakcie pobytu).

Autor petycji twierdzi, że opiera się "na obserwacjach funkcjonowania systemu zbliżonego do opłaty uzdrowiskowejw uzdrowisku Ueckermunde jak i wieloletnich obserwacjach funkcjonowania miasta Sopot z pozycji mieszkańca jak również osoby posiadającej doświadczenie w biznesie".

Sopot ma problem z wandalami? Miasto pod warstwą farby ze spreju [GALERIA]

Oni wszyscy są Kaszubami! Celebryci, gwiazdy i postaci historyczne
Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor: