"Solidarni z Białorusią"
Gigantyczna biało - czerwono - biała flaga demokratycznej Białorusi zawisła w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności nad wejściem na wystawę stałą. Niedziela i poniedziałek (24 i 25 marca) to czas wydarzenia “Solidarni z Białorusią”, czyli obchodów Białoruskiego Dnia Wolności. To najważniejsze dla białoruskich demokratów święto ustanowiono na proklamowania w Mińsku, 25 marca 1918 roku, Białoruskiej Republiki Ludowej.
Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów przez gdańskich Białorusinów na grobach wybitnych rodaków związanych z Gdańskiem, spoczywających na Cmentarzu Garnizonowym.
Marsz wolności do Europejskiego Centrum Solidarności
U stóp Fontanny Neptuna przy Długim Targu, odbył się trzeci w Gdańsk Marsz wolności przeciw represjom w Białorusi. Korowód uczestników niosących wielką biało - czerwono - białą sektorówkę i mniejsze flagi narodowe demokratycznej Białorusi, niektóre z godłem Pogoni, a także wielkie tableau ze zdjęciami setek więźniów politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki, przeszedł ulicami Śródmieścia, by dotrzeć do Europejskiego Centrum Solidarności.
Nieprzypadkowo wisi dziś w ogrodzie biało - czerwono - biała flaga demokratycznej Białorusi, a na monitorze godło państwa - Pogoń. Czujemy nasze wspólne korzenie i historię. W Europejskim Centrum Solidarności obchodzimy ten dzień, ponieważ oficjalną misją tej instytucji nie jest tylko upamiętnienie rewolucji Solidarności. 35 lat temu nie bylibyśmy znów demokracją i niepodległym państwem, gdyby nie odwaga kobiet i mężczyzn z całej Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie naszych sąsiadów.
- zaznaczył Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
W niedzielę - pierwszym dniu obchodów Dnia Wolności, przez cały dzień w ECS odbywał się kiermasz rękodzieła białoruskiego. Można też było zatańczyć tradycyjną “polkę motylka”, czy “polkę prowadzoną” pod okiem Maryi Latyshavej, miłośniczki białoruskich tańców ludowych.
Obok przyniesionego do ECS przez uczestników Marszu tableau ze zdjęciami białoruskich więźniów politycznych ustawiono dwa stoły. Odbył się tutaj maraton pisania listów do osób więzionych przez reżim. Z pojemnika pełnego kuponów można było wylosować konkretną osobę i napisać do niej pocztówkę neutralnej treści, po prostu - o życiu codziennym, tak by nie podpadła ona cenzurze. Pocztówka, już z Białorusi, zostaje wysłana do osadzonych. Niestety nie ma pewności, czy na pewno docierają one do adresatów, jednak te, które zostają dostarczone, stanowią ogromną otuchę dla osadzonych.
W poniedziałek, 25 marca, w ECS zaplanowano jeszcze jeden punkt obchodów białoruskiego święta. W godz. 18.00 - 20.00 odbędzie się dyskusja "Polacy i Białorusini. Wspólna walka o niepodległość" - spotkanie wokół książki
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].