Port Energi w Gdańsku

i

Autor: Gdansk.pl

środowisko

Takiego portu w Gdańsku jeszcze nie było. Przed otwarciem zobaczyli go mieszkańcy

2024-03-25 14:27

Tłumy zwiedziły nowe miejsce w mieście. Zainteresowanie było ogromne, darmowe bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a zainteresowani zobaczyli wszystkie sekretne miejsca. Gdyński Port Energii niebawem zacznie pracę.

Port Czystej Energii to budowana w Gdańsku instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Będzie to jedna z najnowocześniejszych pod kątem ochrony środowiska instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. To przekształcenie to spalanie w możliwie najbardziej bezpiecznych dla środowiska warunkach. Tu trafią wszystkie śmieci z którymi poradzić sobie najtrudniej. W bezpiecznych warunkach zamienią się w pył np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po słodyczach, nabiale oraz wszystkie inne odpady, które nie nadają się już do ponownego użycia.

W weekend 23-24 marca zorganizowano dni otwarte Portu Czystej Energii. 

Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska mogli dowiedzieć się jakie są zasady działania najnowocześniejszej w Europie elektrociepłowni, która już wkrótce będzie w stanie ogrzać zimą 19 tysięcy gdańskich mieszkań i zaopatrzyć w energię elektryczną 50 tysięcy gospodarstw domowych.

W temperaturze od 850 do 1050 stopni Celsjusza poddane zostaną pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu.

Port Energi w Gdańsku

i

Autor: Gdansk.pl

W całej Europie funkcjonuje ponad 500 takich obiektów, gdzie od dawna wykorzystuje się potencjał energetyczny odpadów, co daje korzyści nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim środowiskowe. Dzięki realizacji inwestycji w formule PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) od początku wykorzystywany jest potencjał najbardziej doświadczonych firm.

Łączny koszt realizowanego projektu wynosi 661 mln zł netto, z czego prawie 271 mln zł pochodzi z bezzwrotnego dofinansowania Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Budowa instalacji rozpoczęła się w 2020 r. Na II kwartał 2024 r. została zaplanowana praca testowa, jak również oddanie instalacji do eksploatacji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

GALERIA: Co zostało po gdyńskim Maximie?

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie