Mama karmiąca niemowlę. Karmienie piersią

i

Autor: pixabay

zdrowie

Drakońskie diety dla mam karmiących piersią to zmora macierzyństwa. Czas z tym skończyć

Doradzały tak babcie, ciotki, a nawet pediatrzy. Przez lata młode mamy słyszały tylko o mnóstwie zakazów: nie jedz tego, nie wolno pić tamtego. Co mówią o tym naukowcy? Te mity, powtarzane przez pokolenia, wyrządziły wiele szkody. Muszą w końcu przestać istnieć. Przygotowane są najnowsze wytyczne dotyczące diety mamy karmiącej.

Dieta mamy karmiącej: co to takiego?

Badania prowadzone przez Centrum Nauki o Laktacji wykazały, że w Polsce połowa mam stosuje dietę podczas karmienia piersią czyli wyklucza z niej różne produkty. Dlaczego tak jest? Bo mity są powtarzane przez babcie, ciotki, a czasem też producentów mieszanek zastępujących mleko. Czy ograniczanie produktów to dobry kierunek? Zdecydowanie nie, alarmują naukowcy i przestrzegają przed konsekwencjami stosowania nieprawidłowej diety. Warto poznać zasady żywienia dla mam karmiących zgodne z najnowszymi wytycznymi. 

Dieta mamy karmiącej - jaka powinna być?

Co jeść, a czego nie jeść, karmiąc piersią to ważne pytanie. Naukowcy przeprowadzili wiele badań sprawdzających wpływ diety na malucha oraz zdrowie mamy. Najnowsze wskazania, oraz badania mówią jedno: ograniczanie diety, unikanie przez mamę produktów uznawanych za "szkodliwe" i prewencyjna dieta mająca chronić przed alergią to mity, które szkodzą zdrowiu mamy i dziecka. 

Wskazania dietetyczne w czasie laktacji

Objawy alergii to nie zawsze jest alergia. Tylko 1 % dzieci, u których "stwierdzono" alergię po objawach otrzymało podobną diagnozę. Ograniczanie spożywania alergenów, zalecane przez niektórych pediatrów "na zapas" ma negatywny wpływ na zdrowie. 

Karmienie piersią: dieta

  • Są od dawna dowody na to, że skład mleka nie jest kopią diety matki. Niejednokrotnie udowodniono, że liczne objawy u dzieci, które niepokoją rodziców, nie mają związku z tym, co zjada mama na talerzu.
  • Lata powielanych informacji nt. “specjalnej diety mamy karmiącej” wyrządziły wiele szkód. Zarówno dzieciom, które ostatecznie nie były karmione piersią, jak i mamom, które eliminując kolejne produkty ze swojego jadłospisu, pozbawiały się cennych składników odżywczych i osłabiały swój organizm.
  • Najnowsze stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji można streścić w jednym zdaniu: mama karmiąca piersią ma jeść różnorodnie i zdrowo, NIE stosując żadnych diet eliminacyjnych.

- wylicza Centrum Nauki o Laktacji.

Najnowsze badania o diecie eliminacyjnej

Karmiąc piersią trzeba jest zdrowo. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Dieta ma być zbilansowana oraz zawierać:

  • około 1800 kcal na dobę (to dodatkowe 500 do 650 kcal na jedno dziecko, a 100-1200 w przypadku bliźniąt. Im mama jest szczuplejsza tym więcej kalorii dodatkowo powinna włączyć, względem diety sprzed okresu karmienia)
  • produkty bogate w kwasy omega oraz wit. D (plus uzgodniona z lekarzem suplementacja)
  • oleje o orzech (2 porcje dziennie)
  • ryby, mięso i jaja oraz rośliny strączkowe (1-2 porcje dziennie)
  • mleko, nabiał (2-3 porcje dziennie)
  • produkty zbożowe (zwłaszcza pełnoziarniste, 4-8 procji)
  • warzywa bez ograniczeń
  • owoce (ograniczając do 2-3 porcji dziennie)
  • pamiętać należy o aktywności i fizycznej i minimum 2 l płynów (kawa, herbata, soki, zupy, koktajle).

Stanowisko ws. wytycznych dotyczących żywienia przygotował zespół ekspertów zajmujących się nauką o żywieniu oraz laktacji. 

Czego nie jeść w trakcie karmienia?

Odpowiadając na pytanie czego unikać, pediatrzy z aktualną wiedzą odpowiadają: jedzenia nad karmionym dzieckiem, żeby okruchy nie wpadły do oka. Hafija - blogerka, kra zajmuje się promocją karmienia piersią sporządziła całą listę zaleceń czego mamy powinny nie jeść. Wszystko jest zgodne z badaniami i najnowszymi wytycznymi. Znajdziemy tam miedzy innymi wskazówki o tym, by nie jeść tego, czego się nie lubi, surowych produktów oraz grzybów - tymi produktami najłatwiej się zatruć. Jest więc pół żartem - na swojej stronie obala wszelkie mity.

Dieta mamy karmiącej: co eliminować? co jeść?

To wskazówki, które zwracając uwagę na to, by w diecie unikać produktów potencjalnie niebezpiecznych dla każdego. Kobiety karmiące powinny szczególnie uważać na świeżość i jakość produktów, unikać zatruć pokarmowych czy zakażenia pasożytami. Dlatego powinno się unikać:

  • surowego mięsa i surowych produktów odzwierzęcych
  • grzybów - szczególnie tych nieznanego pochodzenia
  • wyeliminować picie kombuchy
  • unikać żywności wysoce przetworzonej, pełnej konserwantów i barwników ( to nie służy nikomy)
  • ograniczyć kofeinę do 200 mg/dzień 
  • ograniczyć alkohol (do 6 miesięcy wykluczyć go całkowicie, z czasem ograniczając karmienie można pić alkohol).

Ponadto eksperci podkreślają, że kobiety karmiące mogę przyjmować większość leków, szczepionek oraz badać się. Warto zapoznać się z dokładnym dokumentem: stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych w okresie laktacji wraz z aktualizacją. Dieta mamy karmiącej powinna więc być różnorodna, zbilansowana i oparta o zasady zdrowego żywienia równe dla wszystkich. 

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar