Błąd kardynalny. Musisz to wiedzieć przed maturą z polskiego
Wytyczne Centralnej Komisji Edukacyjnej są bezlitosne i każdy maturzysta musi to wiedzieć przed egzaminem maturalnym z języka polskiego. Co oznacza błąd kardynalny na maturze? To ogromna pułapka dla każdego zdającego, lepiej go unikać.
Polecany artykuł:
Błąd kardynalny to taki przypadek, gdy oceniający maturę za napisaną pracę może wpisać jedynie 0 punktów. Nie ma od tego ustępstw. Ale co dokładnie oznacza i kiedy maturzysta popełnia błąd kardynalny? Poniżej przedstawiamy przykłady. Dotyczy to matury z języka polskiego - ustnej i pisemnej na obu poziomach.
Czym jest błąd kardynalny?
błąd kardynalny to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego... Błąd kardynalny może dotyczyć wyłącznie lektur obowiązkowych wskazanych w podstawie programowej jako lektury do omówienia w całości (nie we fragmentach)
- podaje CKE.
Co to jest błąd kardynalny na maturze? Według CKE błąd kardynalny jest błędem rzeczowym, który świadczy o nieznajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej, do której odwołuje się zdający w zakresie:
- fabuły, w tym głównych wątków utworu
- losów głównych bohaterów, w tym np. łączenie biografii różnych bohaterów.
Błąd kardynalny a rzeczowy
Na maturze oczywiście najlepiej wcale nie popełniać błędów, ale na uspokojenie dodamy czym nie jest błąd kardynalny. Pisząc pracę pisemną na maturze z języka polskiego możecie pomylić imiona bohaterów - to nie jest błąd kardynalny a jedynie rzeczowy. Czy pomylenie autora to błąd kardynalny? Również nie. Błędy kardynalne to te najwyższego kalibru, gdy piszemy rozprawkę, kompletnie nic nie wiedząc o lekturze.
Błąd kardynalny - przykłady
W sieci wśród przykładów błędów kardynalnych znajdziemy:
- kiedy piszemy o przemianie i zaznaczamy, że Jacek Soplica w ogóle nie zmienił się po zastrzeleniu Stolnika, a ksiądz Robak to jego brat bliźniak
- opisując pracę w danym utworze opisujemy wszystko inne oprócz wątku pracy, lub za pracę uznajemy np. miłosne starania Wokulskiego.
Błąd kardynalny. Czy zdam maturę?
Za błąd kardynalny otrzymujemy 0 punktów za całą pracę pisemną. Za w pełni poprawnie rozwiązany arkusz mamy szansę otrzymać 60 punktów (w tym 35 punktów za wypracowanie). Aby zdać maturę należy więc zdobyć przynajmniej 18 punktów, jeśli więc popełnimy błąd kardynalny i wyzerujemy wypracowanie, to wciąż możemy zdać maturę (uzyskując wymaganą liczbę punktów w innych częściach: teście historycznoliterackim i języku polskim w użyciu). Jednak szanse na zdanie matury zdecydowanie maleją.
Galeria: Nowy ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Jakie szkoły są w TOP 10 na Pomorzu?