Legionella w Trójmieście

i

Autor: pixabay/Wikipedia

woda

Czy woda w Trójmieście jest bezpieczna? PEWIK uspokaja w sprawie Legionelli

Na forach internetowych nie brakuje pytań dotyczących jakości wody w Trójmieście. Wszystko w związku z zatruciami bakterią Legionelli na południu Polski. Mieszkańcy obawiając się o swoje zdrowie pytania kierowali do urzędów miast, ale również do PEWIK-u.

Czy woda w Trójmieście jest bezpieczna? Lagionella niepokoi mieszkańców

Czy wodę można pić, czy Sanepid bada wodę pod kątem obecności bakterii Legionelli? Czy skoro jest tak ciepło to nie można pić wody z kranu? Czy są już wyniki badań wody w Rumi? Takie pytania można zobaczyć na forach internetowych. W związku z tym, między innymi Urząd Miasta w Redzie przekazuje mieszkańcom oświadczenie PEWIKU w sprawie zakażeń bakterią Legionelli. Informacje w nim zawarte rozwiewają wszelkie wątpliwości.

PEWIK czyli spółka, która jest odpowiedzialna za dostarczanie wody dla mieszkańców Gdyni, gminy Kosakowo, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gminy Wejherowo uspokaja, że woda w kranach mieszkańców jest bezpieczna. 

Komunikat w sprawie bezpieczeństwa i czystości wody w Gdyni

Informujemy, że woda produkowana przez PEWIK GDYNIA Sp. z o. o. pochodzi w całości z ujęć podziemnych. Temperatura wody ujmowanej utrzymuje się w granicach 8 – 9 stopni C, czyli znacznie poniżej temperatury umożliwiającej bytowanie i namnażanie się  bakterii Legionella, która zawiera się w przedziale 25-40 st. C.

Ryzyko występowania bakterii Legionella dotyczy instalacji wody ciepłej w miejscach powstawania tzw. aerozolu wodnego, takich jak prysznice, jacuzzi oraz systemów klimatyzacji, fontann czy kurtyn wodnych.

Nie występuje zatem ryzyko rozwoju bakterii Legionella w zbiorczym systemie wodociągowym. Zapewniamy, że zimna woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna i można ją pić prosto z kranu – tym bardziej, że w ogóle nie jest możliwe zakażenie się Legionellą poprzez picie wody, nawet skażonej.

- informuje w swoim komunikacie PEWIK Gdynia

Legionella w Trójmieście

Główny Inspektorat Sanitarny wydał również komunikat w związku z zakażeniami rejestrowanymi w południowej części Polski. 

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą

- czytamy w komunikacie rozwiewającym wątpliwości ws. bezpieczeństwa wody pitnej. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

GALERIA: Polska potrzebowała portu. Gdynia im go dała

Pomorskie: Jarmark Dominikański Gdańsk 2023