Kościół

i

Autor: pixabay

Święta wielkanocne 2025

Czy w poniedziałek wielkanocny trzeba iść do kościoła?

2025-04-12 17:42

Święta w Kościele katolickim dzielą się na święta nakazane, czyli te obowiązkowe oraz te, w które nie trzeba uczestniczyć we mszy świętej. Niedziela wielkanocna jest dniem nakazanym i w tym czasie osoby wierzące powinny pojawić się w kościele. Jednak, jak to jest z poniedziałkiem wielkanocnym? Czy w śmingus-dyngus musimy uczestniczyć we mszy świętej?

Okres wielkanocny w Kościele rzymskokatolickim

Poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne 

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczoru Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę.

Wielkanoc 2025. Kiedy przypada?

Data Wielkanocy jest ustalana na podstawie kalendarza księżycowego i przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca, która występuje po równonocy wiosennej (około 21 marca). To oznacza, że Wielkanoc może przypadać na okres od 22 marca do 25 kwietnia. Jeśli równonoc wiosenna przypada na 21 marca, a pierwsza pełnia Księżyca po tej dacie przypada na 28 marca, to Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę, czyli 31 marca. Jeśli pełnia Księżyca wypada 18 kwietnia, to Wielkanoc będzie 21 kwietnia.

Warto zaznaczyć, że w różnych tradycjach chrześcijańskich stosuje się różne kalendarze do obliczania daty Wielkanocy. Kościół katolicki i większość kościołów protestanckich używa kalendarza gregoriańskiego, podczas gdy Kościół prawosławny często korzysta z kalendarza juliańskiego, co może prowadzić do różnic w datach obchodzenia Wielkanocy.

Wielkanoc w 2025 roku będzie obchodzona 20 kwietnia.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Czy w poniedziałek wielkanocny trzeba iść do kościoła?

Poniedziałek wielkanocny, który jest drugim dniem Świąt Wielkanocnych i nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. W Kościele katolickim obowiązkowa jest obecność na Eucharystii w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli w Wielkanoc.

Poniedziałek Wielkanocny jest natomiast dniem, który można przeznaczyć na odpoczynek, spotkania z rodziną oraz kontynuację świętowania.

Jednakże wiele osób decyduje się na udział we mszy świętej w Poniedziałek Wielkanocny, ponieważ jest to czas radości i dziękczynienia za Zmartwychwstanie Jezusa. Uczestnictwo w liturgii może być wyrazem osobistej pobożności, tradycji rodzinnych lub wspólnotowych. Warto jednak pamiętać, że to wybór indywidualny i nie ma formalnego obowiązku, aby w tym dniu iść do kościoła.

GALERIA: Zwierzęta na Pomorzu. Te zwierzęta żyją w pomorskich lasach

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. ORP "Sokół" już dostępny dla turystów