Bitwa pod Drzycimiem. Polacy walczyli z przodkami Kaszubów
Bitwa, o której mowa, została stoczona pod Drzycimiem nad Wdą w sobotę przed Niedzielą Palmową 5 kwietnia 1091 roku. Jej wynik do dziś pozostaje nierozstrzygnięty.
Wojska polskiego władcy Władysława Hermana ruszyły na Pomorze, które zamieszkiwał wówczas lud mówiący po kaszubsku. Kaszubi w swojej historii stworzyli dwa przykłady państwowości - na Pomorzu Zachodnim pod dynastą Gryfitów i na Pomorzu Gdańskim pod dynastią Sobiesławiców.
Pomorzanie zmuszeni do obrony przygotowali zasadzkę na siły polskie w okolicach Drzycimia nad Wdą (dziś woj. kujawsko-pomorskie).
O bitwie pisał Gal Anonim, który w swoim tekście z niewiadomych przyczyn tytułuje polskiego władcę Władysława Hermana królem, choć ten był tylko księciem.
Bitwa trwała wiele godzin i obie strony poniosły olbrzymie straty. Ostatecznie nie da się określić, która ze stron wyszła z tego starcia zwycięsko.
Polacy spalili gród w Gdańsku i spustoszyli kraj
Choć bitwa przyniosła stronie polskiej ogromne straty, to Władysław Herman ani myślał zrezygnować z prób podbicia Pomorza.
Strona polska wzięła okrutny odwet na przodkach Kaszubów. Doszło do spustoszenia kraju Pomorzan przez siły polskie i spalenia grodu w Gdańsku. Ponadto wzięto wielu jeńców.
Mimo tych działań, polskiemu władcy nie udało się podbić pomorskich ziem. Dokonał tego dopiero Bolesław Krzywousty.
Politycy, celebryci i postacie historyczne. Oto znani Kaszubi
