Święconka w kościele

i

Autor: Pko/Wikimeadia Święconka w kościele

Wielkanoc

Czy święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to obowiązek? Wyjaśniamy

2025-04-15 14:16

W Niedzielę Palmową katolicy rozpoczęli obchody Wielkiego Tygodnia, który jest ostatnim etapem Wielkiego Postu. W wigilię Wielkanocy, czyli w Wielką Sobotę, tysiące wiernych pójdą z koszyczkami do kościołów, by poświęcić pokarmy. Czy jednak pójście ze święconką to obowiązek katolika? Wyjaśniamy.

Święconka w Wielką Sobotę. Czy święcenie darów przed Wielkanocą to obowiązek?

 Święconka to tradycyjna nazwa pokarmów święconych w Wielką Sobotę w Kościołach katolickich. Jest to zwyczaj znany w Polsce, ale także np. w Słowenii, Słowacji, na Białorusi, w Austrii i w niektórych krajach związkowych Niemiec - np. w Bawarii.

Można się z nim spotkać także w USA, gdzie przenieśli go migranci z Polski.

W większości regionów Polski zwyczaj święcenia pokarmów był znany od wieków. Wyjątkiem jest tu Śląsk, na którym zaczęto praktykować ten zwyczaj dopiero w latach 70. i 80. XX wieku.

Co roku można mieć wrażenie, że przyjście do kościoła ze święconką, to najchętniej praktykowany zwyczaj religijny w Polsce. Czy jest on jednak obowiązkiem katolika?

Te potrawy powinien zawierać koszyczek wielkanocny. Czy święcenie pokarmów jest obowiązkiem katolika?

Tradycyjny koszyczek wielkanocny, który zanosimy w Wielką Sobotę do kościoła na święcenie pokarmów, powinien zawierać:

  • jaja (symbol nowego życia) - najczęściej w postaci kolorowych pisanek;
  • baranka - w zależności od regionu z masła, ciasta, czekolady lub cukru  ( zazwyczaj z chorągiewką z napisem Alleluja, symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa);
  • sól kuchenną (która ma chronić przed zepsuciem);
  • chleb;
  • wędliny;
  • chrzan;
  • miód;
  • pieprz;
  • babkę wielkanocną lub inne ciasto (w zależności od regionu).

Święconka - czy jest obowiązkowa? Wyjaśniamy, czy święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to obowiązek katolika

Jak już wcześniej wyłuszczyliśmy w tekście - święcenie pokarmów to zwyczaj, który nie jest znany we wszystkich państwach katolickich.

Jest to bowiem tradycja, a nie obowiązkowy rytuał, którego trzeba przestrzegać w Kościele Katolickim. Co ciekawe, zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą czasów pogańskich.

Pomimo, iż katolicy nie mają obowiązku, by w Wielką Sobotę zjawić się ze święconką w kościele, to zapewne wielu tak właśnie zrobi. Stare powiedzenie mówi bowiem: tradycja, to rzecz święta!

Trójmiasto Radio ESKA Google News