Projekt rewitalizacji Biskupiej Górki w Gdańsku obejmował przebudowę pięciu ulic o łącznej długości ok. 1,2 km: Biskupiej, Na Stoku, Salwator, Zaroślak i Górki.
Wiązało się to z rozebraniem starej nawierzchni jezdni i głębokimi wykopami niezbędnymi, by wykonać kanalizację deszczową i wymienić sieć wodociągową. Na wyremontowanych drogach ułożono nawierzchnię z kostki, która podkreśla dawny klimat dzielnicy. I właśnie zachowanie historycznego kształtu i estetyki Biskupiej Górki było głównym celem prac remontowych
– czytamy w komunikacie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Inwestycja prowadzona była w obrębie obszaru uznanego za pomnik historii jako „Gdańsk – miasto w zasięgu obwarowań XVII w.” oraz w granicach historycznego układu urbanistycznego miasta Gdańska, co wymagało ścisłego nadzoru konserwatorskiego. Położony na wzgórzu teren jest trudno dostępny. Dziś to dzielnica mieszkalna, ale na części zboczy występują zagrożenia osuwiskami i ruchami masowymi ziemi.
W latach 2017-18 skarpy zostały zabezpieczone i są wciąż monitorowane, tym niemniej każdą działalność budowlaną należy poprzedzić rozszerzonymi badaniami geologiczno-inżynierskimi.

Wyremontowano 13 kamienic i 5 ulic. Tak teraz wygląda Biskupia Górka [GALERIA]
Kompleksowe remonty objęły 13 kamienic gminnych pochodzących z przełomu XIX i XX w. W budynkach całkowicie przebudowano wnętrza, zachowując jedynie historyczne ściany zewnętrzne. Wybudowano nowe stropy, klatki schodowe i ściany wewnętrzne.
GALERIA: Tak zmieniła się Biskupia Górka
Dzięki tym zmianom mieszkania, z których jeszcze niedawno trzeba było wychodzić do toalety na klatce schodowej, teraz są wyposażone w łazienki i mechaniczną wentylację. Budynki zyskały także współczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe
– wyjaśnia DRMG.
Kamienice, wcześniej ogrzewane węglem, podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, ocieplono je od wewnątrz i wymieniono stolarkę okienną z uwzględnieniem pierwotnych podziałów. Na elewacjach odrestaurowano lub odtworzono detale architektoniczne oraz przedwojenne napisy, ukazujące dawne przeznaczenie lokali, dzięki czemu można zobaczyć, gdzie kiedyś mieściły się sklepy czy punkty usługowe.
Remontowane kamienice trzeba było nie tylko wzmocnić, ale również ocieplić. I zrobić to tak, aby jednocześnie zachować historyczne elewacje. Do tego wykorzystano metodę torkretowania, która rzadko jest stosowana przy tego typu remontach.
Torkretowanie to metoda nakładania betonu na powierzchnię pod dużym ciśnieniem przy użyciu specjalnych urządzeń. Pozwala na precyzyjne aplikowanie mieszanki betonowej, tworzącej warstwę, która jest nie tylko trwała, ale również wyjątkowo odporna na uszkodzenia.
Takie działanie pozwoliło na skuteczne wzmocnienie konstrukcji, bez potrzeby rozbierania istniejących elementów. Wykonane wzmocnienia to nie tylko beton; dla każdego z budynków zużyto średnio 30-40 ton stali.
Przy okazji rewitalizacji również wspólnoty mieszkaniowe mogły ubiegać się o dofinansowanie do własnych remontów. Skorzystało z tego aż 35 wspólnot z Biskupiej Górki.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.