Wielki Piątek wolny od pracy w 2024 roku?
Już jakiś czas temu w Sejmie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe dwa dni wolne od pracy. Mowa tu właśnie o Wielkim Piątku i Wigilii. Czy te dwie dodatkowe daty zostały dopisane do listy dni ustawowo wolnych od pracy? Kto nie będzie musiał przyjść do pracy, a kto mimo wszystko będzie miał obowiązek stawienia się w niej?
Czy w Wielki Piątek trzeba iść do pacy?
O tym, że Wielki Piątek miałby być dniem wolnym od pracy mówi się od wielu lat. I choć Sejm coraz częściej podnosi ten temat, a prace legislacyjne by przyspieszyły, nie ma mowy, żeby 29 marca 2024 roku był dniem wolnym. Duże szanse ma w tej kwestii nadal Wigilia.
Polecany artykuł:
Kto nie pójdzie do pracy w Wielki Piątek?
Najbliższy Wielki Piątek nie dla wszystkich będzie jednak pracujący. Jest możliwość przedłużenia świątecznego weekendu aż do czterech dni. W tej kwestii wszystko zależy od ustaleń na linii pracownik-pracodawca. Wiele firm w swoich wewnętrznych regulaminach ma zapis o tym, że w Wielki Piątek nie przychodzi się do pracy. Jest to swoisty prezent i ukłon w stronę pracowników, którzy nie muszą go w żaden sposób odpracowywać, ani nie zostaje od odliczony od urlopu wypoczynkowego.
Rzecz jasna nie wszystkie branże mogą sobie na to pozwolić. Niektóre firmy jako półśrodek uwzględniają możliwość bezproblemowego wzięcia urlop wypoczynkowego, odliczonego później od przysługujących dni wolnych. Jeżeli jednak pracodawca nie chce iść w tym wypadku na rękę, pracownik ma zapisane w kodeksie pracy narzędzia wyegzekwowania dnia wolnego. Może to zrobić za pomocą dnia urlopu na żądanie lub urlopu w przypadku wystąpienia siły wyższej.
Pracodawca nie dał wolnego. Jak załatwić urlop?
Nowym rozwiązaniem jest wolne z powodu działania siły wyższej, uregulowane w kodeksie pracy od niespełna roku. W przypadku takiego wolnego od pracy, pracownik może skorzystać z niego na ostatnią chwilę, a pracodawca praktycznie nie może odmówić – nie ma też podstaw by sprawdzić czy faktycznie siła wyższa wystąpiła, co daje pracownikom korzystanie z nowej możliwości praktycznie bez ograniczeń, jak w przypadku urlopu na żądanie. Wolne na działanie siły wyższej to tylko dwa dni w roku, nie pomniejszają one wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale przysługuje za nie tylko połowa regulaminowego wynagrodzenia. Sposobem starym jak świat jest również wzięcie tego dnia zwolnienia lekarskiego. Za ten dzień przysługuje ci wtedy 80 procent wynagrodzenia zasadniczego.
Takie metody na „obejście systemu” znają również pracodawcy, którzy wiedząc o powszechnej chęci wzięcia wolnego w taki dzień jak Wielki Piątek, skłaniają się do polubownego załatwienia tej kwestii. By nie narazić się na przykre niespodzianki, wolą wcześniej ustalić z pracownikami system wymiany tego dnia na inny, dowolnie wybrany przez pracownika bądź oferują wcześniejsze wyjście w Wielki Piątek do domu.
Zobacz 20-metrową palmę wielkanocną![Galeria]:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].