Czerwiec w ogrodzie. Co zrobić, by cieszył do późnej jesieni?

i

Autor: pixabay.com

ogród

Czerwiec w ogrodzie. Co zrobić, by kwitł do późnej jesieni?

2024-06-04 12:35

Ogród prezentuje się w pełnej okazałości? To znak, że praca rozpoczęta wczesną wiosną nie poszła na marne. Jednak to jeszcze nie czas, by spocząć na laurach. W czerwcu nadal jest co robić w ogrodzie. Sprawdź, czego najbardziej potrzebują teraz twoje rośliny.

Prace w ogrodzie w czerwcu 

Kwiaty kwitną, trawa pięknie rośnie, rośliny uprawne wydają obfite plony. Nie oznacza to jednak, że prace ogrodnicze mamy już za sobą. Ogród w czerwcu nadal wymaga dużych nakładów pracy. Kontynuowanie pielęgnacji sprawia, że nie tylko działka będzie prezentować się niezwykle pięknie, ale i poszczególne plony będą jeszcze bardziej obfite. Zastanawiasz się, jakie rośliny zdążysz jeszcze posadzić i jak pielęgnować te, które zdążyły już wyrosnąć? Z naszymi poradami pięknym ogrodem cieszyć się będziesz do późnej jesieni!

Co robić w ogrodzie w czerwcu?

Czerwiec to przede wszystkim czas zbiorów i to rzecz bezdyskusyjna. Nowalijki, truskawki, botwinka, a w drugiej połowie miesiąca pierwsze maliny czy czereśnie. To nasze pierwsze nagrody za naszą ciężką pracę. Wbrew pozorom, czerwiec to również dobry czas na kolejne siewy i nasadzenia. Początek czerwca przeznaczyć możemy na zasadzenie ogórków, dyń, kalarepy czy buraków. Te dadzą nam plony późną jesienią. Ponownie wysiać możemy również rzodkiewkę, fasolkę szparagową, sałatę, koper, bazylię czy pietruszkę naciową. Dzięki wysokim temperaturom z ich zbiorów cieszyć będziemy się bardzo szybko.

Pielęgnacja kwiatów w ogrodzie w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie to nie tylko warzywa i owoce. To miesiąc najbujniejszego rozkwitu kwiatów i krzewów ozdobnych. Nie jest przesadą nazywanie go miesiącem róż. Właśnie w czerwcu prezentują się one najbardziej okazale. Dorównać kroku próbują im begonie, cynie, goździki, lilie, łubin, macierzanka, piwonia, czy zawilec. Naturalnie cudownym widokiem tych kwiatów będziemy mogli cieszyć się jedynie przy ich odpowiednim nawodnieniu i nawożeniu.

Pielęgnacja ogrodu w czerwcu

Naczelna zasada – bez podlewania ani rusz. Czerwiec to miesiąc występowania bardzo wysokich temperatur, co znacznie przyspiesza proces parowania i wysuszania gleby. Wystarczy jeden dzień bez odpowiedniej dawki wody, by nasze rośliny zaczęły więdnąć. Rośliny, które kwitnąć zaczęły już w maju, w czerwcu zaczynają przekwitać. Zwiędłe kwiatostany należy natychmiast usuwać. Usuwać należy również pojawiające się wszędzie chwasty. Ręczna praca może być w tym przypadku ciężka i niewdzięczna, dlatego, by ułatwić sobie pracę, do eliminacji chwastów użyć należy popularnej i powszechnie dostępnej agrowłókniny na chwasty.

Również trawnik potrzebuje w tym czasie sporo uwagi. By pięknie się prezentował i cieszył oczy, nie należy zapominać o jego regularnym koszeniu, nawadnianiu i nawożeniu. Z koszeniem należy wstrzymać się jedynie w okresie suszy. Wtedy nadmierne przycinanie trawy może ją tylko osłabić

Co przycinać w czerwcu?

W czerwcu należy przyciąć krzewy, które zakwitają na wiosnę (jaśminowce, tawuły, wczesne żarnowce). W tym miesiącu bujnie wzrasta żywopłot, dlatego nie można zapominać również o jego przycinaniu. Do tego celu najlepiej wykorzystać nożyce do żywopłotu lub sekator elektryczny. Wskazówka: rozpięcie sznura wzdłuż krzewu ułatwi Ci jego równe przycięcie.

GALERIA: Targowisko w Wejherowie  

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.