Czekolada i kakao będą droższe. Szef światowego gignata mówi o podwyżkach

i

Autor: pixabay

Czekolada i kakao będą droższe. Szef światowego gignata mówi o podwyżkach

2023-02-06 13:40

Podwyżki cen nie kryje firma Nestle, która zapowiada, że w 2023 roku ich produkty muszą być droższe. To skutek inflacji i przerwanych dostaw. Rosną także koszty pracy i produkcja.

Dyrektor generalny Nestlé wyjaśnia, że dostrzega wiele tendencji inflacyjnych w 2023 roku. Stosunki gospodarcze między USA a Chinami są trudne, więc firma na nowo zastanawia się nad swoim biznesem w Chinach.

Mark Schneider zwraca też uwagę na potrzebę odbudowania niektórych łańcuchów dostaw, coraz droższą produkcję i rosnące koszty pracy.

Wzrosty cen nie będą tak gwałtowne, jak w 2022 r., ale "mamy trochę do nadrobienia w ciągu całego roku"

- powiedział Schneider w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Wzrost sprzedaży produktów Nestlé w 2022 roku

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 Nestlé odnotowało organiczny wzrost sprzedaży o 8,5 proc. do 70,4 mld euro. Ceny wzrosły średnio o około 7,5 proc. Za trzy kwartały firma zanotowała wzrost wolumenu o 1 proc.

- pisze portalspozywczy.pl.

Jak dodaje portal, według prognozy z października ub.r. w całym 2022 roku Nestle spodziewa się wzrostu organicznego sprzedaży na poziomie około 8 proc. Prognozowana bazowa marża zysku operacyjnego wynosi ok. 17 proc. Oczekuje się, że zysk podstawowy na akcję w stałej walucie i efektywność kapitałowa wzrosną w całym roku.

Grupa Nestlé poda pełne wyniki finansowe za 2022 r. 16 lutego.

Od ponad 150 lat na rynku

Nestlé jest największym przedsiębiorstwem spożywczym na świecie oraz światowym liderem w produkcji odżywek dziecięcych, mleka w proszku, kawy rozpuszczalnej, lodów, wód mineralnych oraz karmy dla zwierząt. Firma stworzona została 157 lat temu w Szwajcarii. W Polsce przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w roku 1993, wprowadzając kawę rozpuszczalną Nescafé oraz kakao Nesquik.

Przez lata funkcjonowania nie obyło się bez kontrowersji. Po  rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 prezydent Wołodymyr Zełenski bezpośrednio apelował do firmy o zaprzestanie działalności biznesowej, pomagającej w finansowaniu rosyjskiej inwazji. Pod naciskiem opinii publicznej Nestlé zawiesiło działalność w Rosji, z wyjątkiem produkcji towarów o krytycznym znaczeniu, jak odżywki dla niemowląt i medyczne. Zawieszenie objęło towary sprzedane w 2021 roku za około 1,7 miliarda franków szwajcarskich.

K.RABENDA: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PALIW