Opłatek Maltański na szczycie Olivia Centre
Seniorzy, osoby samotne, matki z dziećmi, uchodźcy - mogli wziąć udział w tradycyjnym spotkaniu w ramach Opłatka Maltańskiego.
W tym roku ci, na których bardzo często patrzy się z góry, mieli okazję spojrzeć z góry na innych. Dosłownie, bo spotkanie odbyło się na ostatnim piętrze najwyższego budynku Trójmiasta - Olivia Center w gdańskiej Oliwie.
Czym jest Opłatek Maltański?
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, działający w ramach Zakonu Maltańskiego, już od przeszło stu lat działa charytatywnie w naszym kraju.
Polecany artykuł:
Opłatek Maltański jest z kolei organizowany od 23 lat, a inicjatywę zapoczątkował Jerzy Donimirski, członek Zakonu Maltańskiego z Krakowa, wspierany przez kardynała Franciszka Macharskiego.
Opłatki Maltańskie to przedświąteczne spotkania, dzięki którym osoby wykluczone mogą poczuć się częścią wspólnoty. W tym roku w Polsce opłatki odbędą się w 35 miejscowościach i w sumie weźmie w nich udział ponad 3200 osób,
Ponadto spotkania zostaną też zorganizowane w czterech miejscowościach na Ukrainie oraz w Londynie.
Podczas spotkań między potrzebującymi rozdane zostaną dary, takie jak artykuły spożywcze i kosmetyczne. Dzieci otrzymają zabawki. Na miejscu będzie też można liczyć na ciepły posiłek.
Opłatkowe spotkanie na szczycie
Gdańskie spotkanie w ramach Opłatka Maltańskiego odbyło się na 34. piętrze biurowca Olivia Tower, gdzie mieści się elegancka restauracja. Na co dzień jest to miejsce, do którego dostęp mają ci, których na to stać. Na ten jeden dzień miejsce to otworzyło się na biednych i zapomnianych.
Na najwyższym, 34. piętrze w Olivia Star odbyło się wyjątkowe spotkanie opłatkowe dla ponad 220 osób potrzebujących z całego Trójmiasta. Wydarzenie przebiegło niezwykle sprawnie, a atmosfera była pełna ciepła, życzliwości i świątecznego nastroju
- czytamy na stronie wydarzenia.
Zakon Maltański powstał w 1070 roku na Bliskim Wschodzie, a jego pełna nazwa to Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty.
Maltańczycy uznawani są przez szereg państw za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Zakonnicy współpracują m.in. z ONZ i UNESCO oraz prowadzą szeroko zakrojoną działalność charytatywną.