Pies w restauracji? O tym musisz wiedzieć!
Nie da się ukryć, że pozycja zwierząt w ostatnich latach znacząco wzrosła. To już nie tylko zwierzęta domowe, ale pełnoprawni uczestnicy życia publicznego. Zabieramy je na zakupy, wakacje, a nawet do pracy. Są jednak miejsca, w których ich widok może przyprawić o zakłopotanie. To restauracje i wszystkie miejsca publiczne, w których spożywamy posiłki. Zanim wybierzemy się tam z ukochanym zwierzakiem warto zastanowić się, z jaką reakcją może się to spotkać oraz dowiedzieć się, czy ma ona uzasadnienie prawne.
Co na to przepisy?
Obowiązujące przepisy o psach w przestrzeni publicznej, w tym w restauracji, mówią niewiele. Sprawa wygląda inaczej w przypadku psów asystujących. Ich pozycja jest w przepisach uregulowana. O ich uprzywilejowanej roli wprost mówi art. 20a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Pies asystent może więcej
Osoba z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, tj. urzędów, obiektów oświatowych, kultury, opieki zdrowotnej, społecznej i socjalnej, banków, obiektów handlowych, gastronomicznych, lotnisk czy poczty. Bez problemu poruszać mogą się po parkach narodowych, rezerwatach przyrody, plażach i kąpieliskach. Uprawnienie to przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej. Warunkiem skorzystania przez niepełnosprawnego z przysługującego mu uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie certyfikatu potwierdzającego jego status i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Domowy pupil zdany na decyzję właściciela lokalu
Ani sanepid, ani tym bardziej ustawodawca nie ma nic do powiedzenia w kwestii wizyty twojego pupila w restauracji. O tym, czy twój pies będzie mógł towarzyszyć ci podczas posiłku decyduje jedynie właściciel lokalu. Jeśli zdecyduje się wpuszczać do obiektu zwierzęta, jest zobowiązany do opracowania odpowiednich procedur i przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa. Może zdecydować, że zwierzęta będą miały dostęp tylko do niektórych części restauracji bądź wymagać, by cały czas przebywał na smyczy.
Należy pamiętać, że nawet jeśli właściciel lokalu zezwoli na obecność w nim zwierząt, właściciel psa będzie odpowiedzialny za jego zachowanie oraz wyrządzone przez niego szkody.
Gdańsk, Gdynia czy Sopot? Rozpoznaj jakie miasto jest na zdjęciu![Galeria]:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].