Hotel

i

Autor: ming dai / CC0 / pixabay.com

Ceny w hotelach pójdą OSTRO W GÓRĘ. Te wakacje odczują zwłaszcza nasze portfele

2022-06-22 10:00

Ponad trzy czwarte polskich hoteli uzyskało w maju obłożenie powyżej 50 proc., podczas gdy rok wcześniej udało się to tylko połowie obiektów - wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Eksperci nie mają dobrych wieści - ceny hoteli pójdą stanowczo do góry.

Przed nami czas na długo wyczekiwane urlopy. Polacy coraz częściej zastanawiają się nad tym czy spędzić ten czas z Polsce czy za granicą albo czy po prostu sobie nie skrócić wakacji. Powodem - inflacja i ceny "z kosmosu". Martwimy się nie tylko cenami paliwa czy żywności. Okazuje się, źże także i noclegi w hotelach będą kosztować więcej. 

Z danych, które podaje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wynika, że w maju ponad trzy czwarte polskich hoteli uzyskało satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc., podczas gdy w kwietniu mogła się tym poszczycić połowa obiektów. Jak zaznacza portal  Wprost.pl, co czwarty hotel uzyskał w poprzednim miesiącu obłożenie powyżej 70 proc., a jedynie 9 proc. nie przekroczyło 30 proc. frekwencji (w kwietniu odsetek ten był dwukrotnie wyższy).

Hotelarze nie kryją, że podczas nadchodzących wakacji należy spodziewać się nieco wyższych cen w obiektach w porównaniu do poprzedniego roku.

- czytamy na portalu.

Z czego dokładnie wynika podwyżka?

W dużej mierze wynika to z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług. Wzrosty w tym zakresie wymuszają też ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie. Ankiecie przeprowadzona przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego hotelarze podaje kwoty rzędu 11-20 proc. (45 proc.), a także do 10 proc. (35 proc.). O wzrostach powyżej 20 proc. mówi 20 proc. respondentów.

W badaniu przeprowadzonym przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego w dniach 9-14 czerwca br. wzięło udział 135 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach.

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Bocian wypadł z gniazda i złamał nogę