Poskrzypka liliowa

i

Autor: GettyImages Larwy i osobniki dorosłe poskrzypki liliowej wygryzają dziury w liściach i pąkach

przyroda

Budzą się do życia i doprowadzają do zawału wielu ogrodników. Niszczą wszystko

2024-06-07 15:40

Niewielki rozmiar nie przeszkadza, by dokonać spektakularnych zniszczeń. Wiosną do życia budzą się też małe szkodniki. Czas najsilniejszego wzrostu to często też klęska dla tych, którym nie uda się nierówna walka z owadami. Teraz jest ostatni moment, by zwalczyć poskrzypkę liliową.

Poskrzypki liliowce wychodzą ze swoich ciepłych podziemnych kryjówek właśnie wiosną. Wygrzebują się z gleby i wychodząc na światło dzienne szukają pożywienia. Po zimie są oczywiście okropnie głodne.

Groźny szkodnik w Polsce. Jest z rodziny stonkowatych

Poskrzypki liliowe to wyjątkowo charakterystyczne chrząszcze z rodziny stonkowatych - dosłownie kuzynostwo słynnej stonki ziemniaczanej. Wzrok przyciąga przede wszystkim ich krwistoczerwony pancerz.

Warto też wiedzieć, że od kwietnia do lata, samice poskrzypki składają jaja. Można wtedy zaobserwować czerwone linie na spodzie liści lub widoczne na listkach czarne, pokryte śluzem larwy. Niestety już wtedy zaczynają podjadać listki, co można rozpoznać po pojawiających się na nich otworach lub białych i brązowych plamach.

Domowe opryski nie pomogą na tego szkodnika, najlepiej gdy zbierzemy ręcznie larwy. Pojawiają się wiosną i zauważymy je na liściach. Samice poskrzypki liliowej składają jaja. Można wtedy zaobserwować czerwone linie na spodzie liści lub widoczne na listkach czarne, pokryte śluzem larwy. Liście nagle dostają dziurek, albo pojawiają się żółte plamy.Poskrzypki liliowe żywią się przede wszystkim liśćmi i pąkami różnych gatunków lilii, ale nie pogardzą też szachownicami i konwaliami. Niestety w ich menu mogą znaleźć się także cebule, szparagi i szczypior.GALERIA: Atrakcje turystyczne na Pomorzu

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną