Od 1 lutego aż do rozpoczęcia sezonu letniego przy gdańskich plażach można parkować bezpłatnie. To nowość, a na rezygnację z opłat zdecydowali zarządzający parkingami. Płatne nadmorskie parkingi prowadzi Fundacja Społecznie Bezpieczni, pracująca z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
W 2024 roku funkcjonowały 4 parkingi nadmorskie, położone w bezpośredniej bliskości gdańskich plaż.
- W Jelitkowie przy ul. Błękitnej
- W Jelitkowie przy ul. Kaplicznej,
- w Brzeźnie przy ul. Czarny Dwór,
- na Stogach na ul. Nowotnej.
Przygotowano 800 miejsc dla samochodów. Opłaty były pobierane 7 dni w tygodniu w godzinach 9.00 – 19.00. Za cały dzień na parkingu trzeba było zapłacić 20 zł. Od 2024 roku po raz pierwszy pobierano opłaty poza sezonem letnim. W poprzednich latach parkingi płatne funkcjonowały tylko do końca września. Zwolnione z opłat były osoby z niepełnosprawnością posiadające identyfikator N+. Nie płacili również właściciele pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Parkingi prowadzone są przez członków Fundacji Społecznie Bezpieczni.
Cały zysk przeznaczony jest na wyposażenie naszej placówki dla osób w kryzysie bezdomności w Przegalinie - mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni - Miasto nie czerpie zysków z tych parkingów. Użycza nam teren, a fundacja zajmuje się wszystkim - od pobierania opłat, sprzątania, koszenia trawy aż po rozliczanie. Prace porządkowe wykonują nasi podopieczni, dzięki temu zarabiają
Zysk w 2024 roku wyniósł prawie 700 000 zł. Fundacja Społecznie Bezpieczni jest organizacją pozarządową działającą od 2009 roku w Gdańsku. Wspiera najbardziej potrzebujących mieszkańców poprzez realizację działań nakierowanych na rozwój ekonomii społecznej. Fundacja prowadzi szereg działań w tym zakresie, są to m.in. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, punkt widokowy Żuraw M3, food truck Wydział Zero Waste, czy Parking Społecznie Odpowiedzialny. Pierwszy parking, który przejęła w dzierżawę organizacja zlokalizowany jest na ul. Cedrowej. Siedziba organizacji znajduje się na ul. Floriańskiej w Nowym Porcie, gdzie organizacja pracuje również z lokalną społecznością.
GALERIA: Czołgi w Gdyni. To pierwsza dostawa abramsów