Będzie zmiana daty święta Sopotu? Jest decyzja radnych

2025-03-06 17:55

Sopoccy radni PiS chcieli w czwartek (6 marca) zmiany daty obchodów święta miasta z 8 października na 5 marca. Projekt uchwały w tej sprawie rada miasta odrzuciła większością głosów.

Sopot

i

Autor: Anna Kobryń

Według radnych Prawa i Sprawiedliwości obchodzenie święta Sopotu 8 października to oddawanie hołdu niemieckiej historii i cesarzowi Wilhelmowi II, który miał antypolskie poglądy. Zaproponowali datę 5 marca, żeby upamiętnić pierwszą historyczną wzmiankę o Sopocie z 1283 r.

Projekt uchwały w tej sprawie uzasadniał podczas czwartkowej sesji rady miasta Jakub Świderski.

742 lata temu, 5 marca, pomorski książę Mściwoj II przekazał na własność Sopot i okoliczne miejscowości cystersom z oliwskiego klasztoru. Dzięki decyzjom Mściwoja II Pomorze weszło w skład nowego Królestwa Polskiego po czasach rozbicia dzielnicowego

– tłumaczył.

W ocenie radnych PiS nadanie praw miejskich w ramach niemieckiego porządku prawnego było częścią szerszej polityki podporządkowania Pomorza zaborczym przepisom prawa, które miały na celu intensyfikację germanizacji.

Podporządkowanie się tym regulacjom prowadziło do narzucenia Sopotowi obcych wzorców administracyjnych i kulturowych, co pozostaje w sprzeczności z jego wielowiekowym dziedzictwem

– czytamy w projekcie uchwały.

Przewodnicząca rady miasta Aleksandra Gosk podkreśliła, że obecna data upamiętnia jedynie nadanie Sopotowi praw miejskich przez cesarza Niemiec Wilhelma II w 1901 r., a nie jego osobę.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Dominującą była tutaj funkcja uzdrowiskowa, która przyniosła wsi popularność i doprowadziła do wzrostu gospodarczego oraz nadania praw miejskich. Nie ulega jednak wątpliwości, że Sopot jest miastem polskim, a jego przynależność do Polski jest ugruntowana

– mówiła w czasie obrad.

Sprzeciw wobec propozycji radnych PiS wyraziła także prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, uznając ją za próbę dzielenia mieszkańców. W jej opinii takie działania mogą prowadzić do podziałów i wykluczeń.

Wszystko to jest bardzo smutne. Apeluję, żeby w momencie, kiedy mocarstwa świata wykorzystują argumentacje narodowe, nie podnosić żadnych kwestii związanych z rewanżyzmem. Aby nie wzniecać niepokojów, bo zaczyna się od słów, a kończy na tym, co mamy za wschodnią granicą

– dodała.

Za projektem uchwały zagłosowało 4 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw było 15 osób.

GALERIA: To jedno z naj rozwijanych się miast w Polsce. Pomorska perełka, o której mało kto pomyśli!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś