Apel lekarzy epidemiologów i chorób zakaźnych został opublikowany 28 listopada. Skierowany jest do najwyższych władz Polski - prezydenta RP, premiera wraz z ministrem zdrowia, a także do marszałków Sejmu i Senatu. Lekarze piszą w nim, że w w związku z olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów na Covid-19, a także pojawieniem się nowych wariantów wirusa konieczne są następujące działania władz:
1) Podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przezpracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) ipodejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy.2) Podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nieposiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdyniemożliwe jest zachowanie dystansu.3) Podjęcia działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustwzwiązanych ze szczepieniami.4) Zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisówdotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.
Pod apelem podpisali się wszyscy członkowie Zarządu Głównego Polskiego TowarzystwaEpidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych na czele z prezesem tej organizacji prof. Robertem Flisiakiem.
Ten głos został dodatkowo wzmocniony przez apel samorządowców. Prezydenci 12 największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich poparli stanowisko lekarzy epidemiologów i również skierowali do premiera RP swój apel.
Polecany artykuł:
Prezydenci miast popierają wszystkie wskazane przez lekarzy niezbędne do podjęcia działania. Przypominają też, że to nie pierwszy ich apel do rządu w tej sprawie, bo występowali już o podjęcie walki z pandemią do premiera 3 listopada.
na stronie Gdańska dostępna jest pełna treść obu apeli.