Alergia na pyłki w lutym? Co tak pyli?

i

Autor: pixabay.com/canva

zdrowie

Alergia na pyłki w lutym? Co tak pyli?

Alergia sezonowa: pod tym hasłem kryje się wiele ludzkich problemów, miesiące kichania i tygodnie z chusteczkami. Czasem nagły atak może zakończyć się w szpitalu. Rośliny zaczynają kwitnąć już w lutym i przysporzą nam sporo problemów!

Jakie alergie w lutym?

Kaszel, katar, kichanie. Do tego, nie mniej uciążliwe: czerwone oczy, spuchnięte powieki, zapuchnięty nos, swędzące...wszystko i drapiące gardło: każdy inaczej odczuwa alergię. Objawy uczulenia na pyłki są dotkliwe. Zespół objawów przez lekarzy nazywany jest alergią sezonową, uczuleniem na pyłki, alergią lub gorączką sienną. Objawy mogą wystąpić już w lutym, chociaż nie każdy wie, co kwitnie w tym zimowym miesiącu. 

Uczulenie na pyłki roślin objawia się:

  • wodnistym katarem
  • napadami kichania
  • chrypka, podrażnienie gardła
  • swędzący nos, oczy
  • zapaleniem spojówek wywołującym łzawienie i pieczenie oczu

Gorączka czy alergia sienna to też:

  • stan podgorączkowy
  • problemy z koncentracją
  • ogólne rozbicie.

Jeżeli takie objawy pojawiają się co roku o tej samej porze, warto udać się do lekarza alergologa. To on zajmuje się leczeniem alergii na pyłki, która wystąpić może również w lutym. Aby zdiagnozować alergię na pyłki, należy wykonać testy alergiczne. Można zaliczyć do nich testy skórne oraz alergiczne testy z krwi. Wybór najlepszej metody zależy od wieku diagnozowanego i innych objawów chorobowych. 

Kiedy pojawiają się objawy alergii siennej? Pyłki uczulają już w lutym, w lutym kwitną silnie drzewa, które często są przyczyną alergii. 

Co pyli w lutym? Leszczyna uprzykrza życie alergikom

i

Autor: Monika Czekańska

Co pyli w lutym?

Pylenie w lutym co roku jest normalną sprawą. To czas, kiedy w powietrzu zaczyna pylić kilka pierwszych drzew. Alergie w lutym nie powinny więc dziwić, chociaż zimowa jeszcze aura może wskazywać, że to zbyt wcześnie na kwitnienie. Prawda jest jednak taka, że w lutym kwitną drzewa, których pyłki są wyjątkowo uciążliwe. 

Co kwitnie w lutym?

W lutym zaczynają pylić przede wszystkim dwa drzewa: leszczyna i olcha. Problem nasilają coraz cieplejsze zimy, ponieważ drzewa zaczynają wtedy swoje pylenie szybciej niż zwykle, a także pylą przez dłuższy czas. Dolegliwości zaczynają się więc już w lutym, gdy zaczynają się pylenia. Co powoduje alergie w lutym?

Co zaczyna pylic w lutym?

Pyłki z leszczyny i olchy - to dwa alergeny najczęściej uprzykrzające życie alergikom.

Leszczyna pyli w lutym

Nad Bałtykiem już się zaczęło. Leszczyna kwitnie po zaledwie kilku cieplejszych dniach. Już 1 lutego 2024 można sfotografować jej kwiaty. Ma wydłużone kwiatostany o kolorze żółtym. Jej pyłki niesie wiatr. Gdy dostaną się do dróg oddechowych uczulonej osoby, następuje reakcja alergiczna. To jednak nie jedyna roślina, która pyli w lutym.

Według kalendarzy pylenia, w lutym problemem są przede wszystkim pyłki leszczyny, czyli drzewa wydającego orzechy laskowe. Najgorzej jest w drugiej połowie lutego, ale okres pylenia w lutym coraz bardziej się wydłuża.

Alergeny w lutym

Kolejnym drzewem, które pyli w lutym jest olcha. Inaczej nazywana olszą rozsiewa pyłki już w lutym. Według badań prowadzonych przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, stężenie jej pyłków na terenie całego kraju jest największe w okresie lutego. To drzewo pyli wyjątkowo długo, problemy alergicy mają aż do kwietnia

Alergie w lutym

Alergie sienne w lutym są trudne do diagnostyki. Olcha i leszczyna pylą w tym samym czasie oraz nasilają nawzajem swoje działanie. Alergeny olchy wchodzą w reakcję krzyżową z alergenami leszczyny, dlatego też objawy alergiczne mogą wskazywać wtedy na alergię na olchę, leszczynę albo na dwa te drzewa. 

GALERIA: Najdziwniejsze dania polskiej kuchni. Alergia od samego patrzenia!

Pomorskie. Wybuch podczas światełka do nieba na hali sportowej w Rumi