Akcja "Karmnik" w gdańskim zoo. Ptaki są dokarmiane i obrączkowane

2021-12-21 19:30

Gdański ogród zoologiczny dołącza do akcji "Karmnik". Ogólnokrajowa inicjatywa dokarmiania i obrączkowania ptaków, odbywa się przez całą zimę, czyli w okresie, gdy ptactwo koncentruje się przy karmnikach poszukując łatwo dostępnego pokarmu.

- To jest projekt konstruowany przez ornitologów i obrączkarzy. Ta akcja skupia się na ptakach przylatujących do karmnika i na badaniu tych ptaków. Badamy jaki jest skład gatunkowy, udział płci danego gatunku, jak zmieniają się w ogóle gatunki w karmniku podczas sezonu zimowego - mówi Sabina Buczyńska, ogólnopolska koordynatorka akcji "Karmnik" i edukatorka gdańskiego zoo, które przyłącza się do inicjatywy nie po raz pierwszy.

- Przylatują przede wszystkim sikorki bogatki. One też stanowią większość ptaków, które korzystają z dokarmiania. Na drugim miejscu będą dzwońce, modraszki, czyże i mazurki. Pochwalę się też, że jak się okazuje, gdańskie zoo jest jednym z najbogatszych w gatunki karmników w kraju. Wpływa na to chociażby sprzyjające środowisko dookoła - dodaje edukatorka.

Karmnik w gdańskim ogrodzie zoologicznym jest też jednym z nielicznych w Polsce, gdzie przylatują trznadle oraz jedynym, który uchwycił zimorodka. Najbliższe spotkanie edukacyjne odbędzie się 16 stycznia.