Aleksandra Oleńka Sychowska uczestniczka Powstania Warszawskiego

i

Autor: UM Rumia

społęczeństwo

Zmarła "Oleńka", uczestniczka Powstania Warszawskiego. Od lat była związana z Pomorzem

2024-05-10 15:08

Miała 102 lata i pięknie opowiadała o Powstaniu Warszawskim. Nie żyje Aleksandra "Oleńka" Sychowska. Informacje o śmierci przekazał magistrat w Rumi, gdzie mieszkała przez ostatnie lata.

Aleksandra „Oleńka” Sychowska (z domu Dąbrowska) jako 22-latka pełniła funkcję łączniczki na terenie stołecznego śródmieścia. Mieszkała w Rumi od 1998 roku. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W lutym obchodziła 102. urodziny.

Zmarła uczestniczka Powstania Warszawskiego

Aleksandra Sychowska opowiadając o swoim udziale w powstaniu nie szczędziła nigdy szczegółów dotyczących emocji. O porywach serca i młodości, która nie znała strachu mówiła w dokumencie przygotowanym w ramach projektu "Świadkowie historii". Powstał kilka lat temu, pisaliśmy wtedy o kolejnych urodzinach Aleksandry "Oleńki" Sychowskiej".

Aleksandra Sychowska - udział w Powstaniu Warszawskim

Po wybuchu Powstania Warszawskiego włączyła się jako ochotniczka do prac pomocniczych i budowy barykad na terenie Elektrowni Powiśle. Tam spotkała Jadwigę Marszałkową „Zbyszkę” (kolportowała ona prasę powstańczą), z którą później współpracowała w ramach działań konspiracyjnych. Do Armii Krajowej została wprowadzona przez pracującą w Delegaturze Rządu matkę koleżanki i sąsiadki – Hanki Zadrożnej. Obie dziewczęta składały przysięgę w połowie sierpnia 1944 r. Wraz z „Hanką” pełniły funkcję łączniczek na terenie Śródmieścia. Po upadku powstania przeprowadziła ludność cywilną przez niemieckie barykady. Niosąc dokumenty, pocztę i zaopatrzenia została zatrzymana przez służby radzieckie i potraktowana jako szpieg.

Po wojnie Aleksandra Sychowska zamieszkała w Kościerzynie. 

Pracowała jako księgowa w Wydziale Finansów tamtejszego urzędu gminy, a później jako instruktor w Kościerskim Domu Kultury – głównie na terenach wiejskich powiatu. Wolny czas spędzała na uprawianiu działki. Interesowała się też współczesną polityką, a swoje przemyślenia na ten temat opisywała w wierszach.

Ma dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Do Rumi przeprowadziła się w 1998 roku. Zamieszkała u młodszego syna, w domu przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, co biorąc pod uwagę jej powstańczą przeszłość, wydaje się nieco symboliczne.

Aleksandra Sychowska "Oleńka" kiedy pogrzeb?

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 14 maja o godzinie 10:00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną