Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetniła gdyńskie Święto Morza

i

Autor: gdynia.pl

Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetniła gdyńskie Święto Morza

2022-06-27 11:58

Za nami VI Żeglarska Parada Świętojańska. Jej organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski. W tym roku radosna i kolorowa armada żaglowców, jachtów oraz jednostek motorowych przepłynęła z Gdańska do Gdyni. Niezwykły widok podziwiali zgromadzeni na brzegu widzowie.

Blisko sto jednostek pływających – z „Generałem Zaruskim” na czele – przepłynęło w sobotę, 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która ponownie uświetniła Święto Morza w Gdyni. Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 na wysokości molo w Brzeźnie.

Kawalkadzie przewodził „Generał Zaruski”, a za nim płynęły m.in.: „Antica”, „Bryza H”, „Copernicus”, „Ocean Team” i „Orion”. Na koniec, na wysokości plaży Śródmieście, jednostki skupiły się wokół „Kapitana Borchardta” na pokładzie, którego koncertował Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”. Żeglarska Parada Świętojańska jest organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku. Piękna armada żaglowców i jachtów przepływa z Gdańska do Gdyni.

Parada zaczęła się formować o godzinie 13.00, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molo w Brzeźnie. Godzinę później skierowała się w stronę Gdyni. Na jej czele popłynął „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku flagowy żaglowiec Gdańska. A poza nim m.in. „Copernicus” – uczestnik wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race, zbudowany w 1936 roku mahoniowy „Orion” i „Antica”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat. Komandorem parady był Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica

– informuje Jerzy Jałoszewski, dyrektor parady

Żaglowce i jachty można było podziwiać z molo w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz z trójmiejskich plaż i gdyńskiego bulwaru Nadmorskiego. Po rozwiązaniu parady uczestnicy spoza Gdyni zacumowali bezpłatnie w Marinie Yacht Park, po wschodniej stronie pirsu. Wieczorem na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbył się koncert szantowo-folkowy. Wystąpili m.in.: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep. 

Express Biedrzyckiej 24.05 (gen. Mirosław Różański, Paweł Kowal, Marek Sawicki) Sedno Sprawy: Magdalena Sroka