Pierwsze grzyby pojawiają się w połowie lata na przełomie lipca i sierpnia. Jednak prawdziwy sezon grzybowy rozpoczyna się wczesną jesienią, we wrześniu.
Jednak obecna pogoda sprzyja grzybobraniu, co widać w lasach. Miłośnicy tego przysmaku ruszyli w poszukiwaniu grzybów.
Jak zbierać grzyby?
Naczelna zasada na grzybobraniu - nigdy nie zbieraj grzybów, których nie jesteś pewien! W przypadku skonsumowania niejadalnego grzyba może dojść do zatrucia. Konsekwencje mogą być tragiczne.
Grzyby najlepiej zbierać do wiklinowych, przewiewnych koszy. W reklamówkach grzyby wilgotnieją, gniotą się i gniją. Grzyby należy delikatnie wykręcać ze ściółki lub ścinać nożykiem. Zbieranie darów lasu w parkach narodowych i rezerwatach jest surowo zakazane!
Jakie grzyby są niejadalne?
Nie zbieraj grzybów z białymi blaszkami na spodzie kapelusza, z z trzonem i pierścieniem i bulwą w pochwie oraz blaszkowych.
Grzyby niejadalne nie nadają się do jedzenia ze względu na smak i zapach, twardość miąższu, ciężkostrawność, a czasem także toksyny.
W polskich lasach znajdziemy takie niejadalne grzyby jak:
- zasłonak cynamonowy,
- mleczaj rudy,
- zasłonak fioletowy,
- lisówka pomarańczowa,
- gołąbek leki,
- gołąbek krwisty,
- gąska siarkowa,
- gąska biaława,
- gąska czarnołuskowa,
- aksamitówka złota.
Przed wybraniem na grzyby, warto sprawdzić w internecie lub np. w atlasie grzybów, jak wyglądają te niejadalne.
Jak wygląda zatrucie grzybami?
Małe dzieci i osoby z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego nie powinny jeść grzybów, ponieważ jest to ciężkostrawny posiłek. Jeżeli zjemy za dużo grzybów, to może pojawić się niestrawność.
Jeżeli skonsumujemy takie niejadalne grzyby jak gołąbki, bedłka, pieprznik, mleczaj, pieczarka żółta, opieńka wiązkowa, borowik szatański, kustrzebka, tęgoskór pospolity, olszówka, gąska, to może pojawić się ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy. Do pierwszych objawów zwykle należą problemy gastryczne, które występują około 3-5 godzin po spożyciu. Zazwyczaj dolegliwości ustępuje w ciągu 24-48 godzin bez żadnych następstw zdrowotnych. Pomimo to trzeba bezwzględni udać się do lekarza!
Objawy zatrucia grzybami
Objawy zatrucia grzybami to nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Do nietypowych symptomów zaliczamy:
- obfite, zlewne poty,
- łzawienie,
- bóle głowy,
- zaczerwienienie twarzy,
- uczucie gorąca,
- zaburzenia widzenia,
- spadek ciśnienia,
- zapaść.
Toksyny grzybów atakują układ nerwowy, tym samym powodując zaburzenia neurologiczne i halucynacje.
Po jakim czasie występują objawy zatrucia grzybami?
Objawy borowikiem szatańskim lub olszówką w postaci nudności, wymiotów, bólów głowy i brzucha pojawiają się zwykle ok. 3-5 godzin po spożyciu.
Natomiast objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym mogą wystąpić po kilkunastu godzinach, a po spożyciu zasłonaka rudego (jego toksyna uszkadza nerki) po 14 dniach!
Zatrucie grzybami - co robić? Jak wygląda pierwsza pomoc?
Jeżeli wystąpią, któreś z wymienionych wyżej objawów, należy udać się jak najszybciej do lekarza. Nie zwlekaj! Zabierz ze sobą resztki z potrawy i resztki pozostałych grzybów, aby specjalista mógł ocenić, jaki rodzaj grzybów skonsumowaliśmy. Dzięki temu będzie wiedział, jaka toksyna nas zatruła.
Aby sprowokować wymioty, należy pić wodę z solą. Jeżeli nie mamy wyżej wymienionych resztek grzybów, to zabezpiecz wymiociny do badań.
Nigdy nie lecz się sam! Zatrucie grzybów może być bardzo poważne, a nawet doprowadzić do śmierci, np. po spożyciu muchomora sromotnikowego. Każdy go spożywał niebezpieczne grzyby powinien udać się do szpitala, nie tylko osoby z objawami. Czas wystąpienia symptomów jest różny, a im wczesne rozpoznanie, tym lepiej dla osoby chorej.
Jeżeli zatruta osoba jest nieprzytomna, to nie możemy prowokować u niej wymiotów! Należy sprawdzić jej parametry życiowe (czy oddycha), ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pomoc dzwoniąc pod 112.
Zatrucie grzybami - jak przebiega leczenie?
Osoba z objawami zatrucia, która trafi do szpitala jest leczona poprzez płukanie żołądka. To szczególnie ważne w pierwszych kilkudziesięciu minutach od spożycia grzybów. Następnie pacjentowi podawany jest węgiel aktywowany w dużej ilości i uzupełniane są płyny w organizmie. Ważne jest, aby nie doszło do odwodnienia.
Przy poważnych zatruciach grzybami konieczny jest przeszczep wątroby.
Osoba chora może borykać się z konsekwencjami zdrowotnymi po zatruciu. Może dojść do zaburzeń funkcjonowania takich narządów jak wątroba, serce, nerki i mózg. Ponadto może pojawić się masywne krwawienie z przewodu pokarmowego. Skutki mogą prowadzić do zgonu.
Źródło: poradnikzdrowie.pl