Zasiłek rodzinny. Komu przysługuje?
Ustawa o świadczeniach rodzinnych reguluje m.in. zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.
Zasiłek rodzinny przysługuje: rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka, a także osobie uczącej się.
Przyznanie i wypłata zasiłku rodzinnego uzależnione są od wieku dziecka. Zasiłek rodzinny przysługuje:
- na dziecko do 18 roku życia,
- na dziecko uczące się w szkole (maksymalnie do ukończenia 21 roku życia) oraz
- w przypadku kontynuacji nauki w szkole lub szkole wyższej i legitymowaniu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności do 24 roku życia.
Osoba ucząca się w szkole lub w szkole wyższej również może pobierać zasiłek rodzinny, ale najdłużej do ukończenia 24. roku życia. Jeśli taka osoba lub dziecko niepełnosprawne kontynuuje naukę w szkole wyższej, zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia ostatniego roku studiów. Gdyby do ukończenia 24. roku życia doszło w trakcie tego ostatniego roku studiów, wówczas prawo do zasiłku ustaje z dniem ukończenia 24. roku życia.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje, gdy dziecko ukończyło 18 lat i nie uczy się.
Jednym z podstawowych warunków uzyskania zasiłku rodzinnego, obok wieku dziecka, jest spełnianie kryterium dochodowego.
Kwota dochodu na członka rodziny, której nie można przekroczyć, aby uzyskać zasiłek rodzinny w 2024 roku wynosi 674,00 zł netto. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne bądź osoba ucząca się, której przysługuje zasiłek rodzinny jest niepełnosprawna, kryterium dochodowe wynosi 764,00 zł netto.
Dochód na osobę w rodzinie liczy się z roku kalendarzowego poprzedzającego dany rok zasiłkowy. Rok zasiłkowy zaczyna się 1 listopada 2024 roku (i trwa do 31 października 2025 roku) to przy składaniu wniosku o zasiłek rodzinny bierze się pod uwagę dochód uzyskany w 2023 roku.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych wylicza również sytuacje, kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje. Są to następujące przypadki:
- dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
- osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;
- osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
- rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
- ojciec dziecka jest nieznany,
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
- sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
- dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;
- członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zasiłek rodzinny w 2024 roku. Ile wynosi?
Zasiłek rodzinny wypłaca się co miesiąc i jego wysokość w 2024 roku wynosi:
- na dziecko do ukończenia 5 lat – 95 zł
- na dziecko powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat – 124 zł
- na dziecko powyżej 18 lat do ukończenia 24 lat – 135 zł
Zasiłek rodzinny jest wolny od podatku dochodowego.
Protest rolników na Pomorzu. Kosakowo zablokowane